Parohia Greco-Catolică Bârzava, Arad

• Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 11.00

Biserica ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”:

• Adresa bisericii: Strada (Uliţa) Gării nr. 101, Bârzava, cod poştal 317030
  • Pagini: Biserici.org
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 1928 (sursa: Şematismul Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică de Lugoj, A.D. 2014, pagina 54)
  • Foto: Nelu Pozaru, Biserici.org, iulie 2014
Biserica greco-catolică Bârzava, Arad

• Duminică şi sărbători:

• În Mineiul lunii septembrie, din anul 1891, pe interiorul coperţii, găsim primele date asupra Parohiei române unite greco-catolice din localitatea Bârzava, judeţul Arad.
  • Astfel aflăm că în anul 1874, se organizează Parohia română unită, iar administratorul parohial, este numit, Pr. Ştefan Mican, preotul paroh al Parohiei române unite din Juliţa, jud. Arad (cca. 15 km. de Bârzava, aflată pe drumul ce leagă Aradul de Deva). În jurul Părintelui Ştefan Mican, au stat câţiva bărbaţi vrednici , care au înfruntat vicisitudinile timpului lor. Astfel amintim pe: Vasile Berari, Antoniu Nistor, Iacob Cerbe, V. Trăuşan, şi Constantin Birău.
  • Cu siguranţă, începutul a fost greu, ca de altfel cum este începutul oricărui lucru. Potrivit spuselor celor mai în vârstă, principala cauză, a îmbrăţişării Bisericii române unite în jurul anilor 1850, a fost legată de pretenţiile financiare prea mari ale preoţilor ortodocşi din acele timpuri. Neexistând diferenţe mari din punct de vedere al slujirii liturgice, o mare parte dintre locuitorii comunei Bârzava, şi-au găsit locul şi rostul în sânul Bisericii române unite.
  • Pe parcursul timpului la Sfântul Altar al Bisericii Unite din Bârzava, au slujit mulţi preoţi vrednici, care prin pregătirea lor intelectuală, au fost nişte făclii care au luminat tuturor celor care erau însetaţi de carte, de înţelepciune şi de adevăr.
  • Primul sfânt lăcaş, care a fost construit pentru a împlini din orice punct de vedere normele şi cerinţele liturgice, a fost o Biserică construită din lemn, pe o fundaţie de piatra. Din păcate, acum se mai cunoaşte doar locul în care a fost construită deoarece, în jurul anului 1895-1900 Biserica a ars din temelii în urma unui incendiu. Nu se cunosc alte date referitoare la construcţia acestei Biserici.
  • Acest fapt l-a determinat pe vrednicul de pomenire Preot Aurel Mureşan să înceapă construcţia temporară a unui spaţiu adecvat nevoilor bisericeşti. Un bun vizionar dealtfel. Deoarece, pe parcursul a patru ani a finalizat construcţia a două imobile: casă parohială şi şcoală confesională. Spaţiul construit însumează peste 500 mp (ambele imobile fiind construite la fel, din punct de vedere arhitectural).
  • În Şcoala Confesională a Bisericii române unite, a fost amenajată o Capelă, unde până în anul 1938 a satisfăcut toate cerinţele enoriaşilor.
  • În anul 1933 s-a pus piatra fundamentală pentru o nouă Biserică, sub păstorirea Vrednicului de pomenire Preot Aurel Birău care este ctitorul Bisericii cu hramul "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel".
  • Biserica este construită în stil neo-bizantin, din cărămidă, cu trei turnuri, fiind apreciată de mulţi cunoscători, drept ca şi o Catedrală.
  • În anul 1938, la data de 13 noiembrie, a fost sfinţită de către vrednicul de pomenire Episcop Martir Dr.Valeriu Traian Frenţiu.
  • La zece ani, de la sfinţirea Bisericii, comunismul care a cuprins scumpa noastră Patrie, a făcut ca Biserica Română Unită să dispară, fiind deposedată abuziv de toate bunurile mobile şi imobile pe care le avea. Astfel că, la 1 Decembrie 1948, în urma Decretului 358, Biserica Unită a fost desfinţată; Bisericile au fost dăruite Bisericii Ortodoxe Române, iar celelalte bunuri împărţite între Stat şi B.O.R.
  • În acest fel, şi la Bârzava, până în anul 1992, Biserica Unită a fost ocupată abuziv de ortodocşi.
  • Sursa: Pr. Prof. Florin Petrovan, pgcbarzava.blogspot.com

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit