Iad - Infern

Este împărăţia morţii veşnice pentru cei care n’au primit pe Hristos, refuzând definitiv pe Dumnezeu.

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei

Imaginile biblice despre iad (focul, chinurile etc.) trebuie înţelese cu discernământ, când e vorba de a ştii ce înseamnă.

Ele ne dau ideea unei pedepse din cauza refuzului egoist al omului de a iubi pe Dumnezeu.

Omul va fi judecat după dragostea avută faţă de Dumnezeu şi faţă de aproapele.

Biserica învaţă că iadul există şi că pedeapsa urmează îndată după moarte şi nu începe numai după Judecata din urmă, şi că pedeapsa e veşnică.

Hristos a biruit moartea şi a deschis porţile iadului, fiind «primul născut dintre morţi» (Apocalipsa 1,5), aducând darul vieţii veşnice pus la dispoziţie oamenilor prin Biserică: «Tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, iar porţile iadului nu o vor birui» (Mt., 16,18), dar harul vine de la Hristos: «Acesta ne-a fost dat în Hristos Isus înainte de timpurile veşnice, iar acum s’a vădit prin arătarea Mântuitorului nostru Hristos Isus. El a distrus moartea şi a făcut să străluceasă viaţa şi nemurirea prin Evanghelia în slujba căreia eu am fost pus ca predicator, apostol şi învăţător» (Sf. Pavel, 2 Tim., 1,9-11).

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei