Cuvânt

Logos, Nume, dat lui Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, întrupat, prin care toate s’au făcut: «La început era Cuvântul, şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. El era la început la Dumnezeu. Toate prin el au luat fiinţă, iar afara lui nimic ce există nu a luat fiinţă» (Ioan, 1,1-3); şi s’a făcut trup: «Iar Cuvântul s’a făcut trup şi a locuit printre noi; iar noi am văzut măreţia lui, măreţie ce Fiul unic, plin de har şi de adevăr, o are de la Tatăl» (Ioan, 1,14).

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei