Catolic

Cel care face parte din Biserica catolică, «catolic» în înţelesul de universal - Biserica «universală» care se adresează tuturor oamenilor pentru a le spune, prin Evanghelie, că Isus Hristos, descoperă omului sensul adevărat a vieţii lui, şi-i înţelege toate aspiraţiile care se manifestă prin diferitele culturi şi civilizaţii pe care trebuie să le respecte.

De aceea un catolic, respectuos de caracterul propriu al poporului din care face parte, are grija universului întreg, înţelegând oamenii de pretutindeni care trăiesc creştinismul după propriile lor tradiţii şi obiceiuri şi specificul lor, după cum o face şi el în propria lui ţară.

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei