Treceți la conținutul principal

Parohia Greco-Catolică Română Wiener Neustadt, Austria

 • Hram: Sfântul Andrei şi Sfântul Dumitru

Transmisiune în direct (LIVE):

 • -

Program liturgic:

 • Duminică şi sărbători:
  • 10.30 - Sfânta Liturghie

Program pastoral:

 • -

Kirche St. Leopold (Vorstadtkirche):

Kirche St. Leopold (Vorstadtkirche) din Wiener Neustadt, Austria

Albume foto:

 • -

Materiale video:

 • -

Diverse:

 • -

Scurt istoric:

 • Preluarea noii biserici a comunității BRU din Wiener Neustadt, Austria
 • Duminică, 12.07.2020, comunitatea Bisericii Române Unite a avut bucuria să preia o biserică istorică, încredințată spre folosință de către decanatului Wiener Neustadt din Vicariatul Sud al Arhidiocezei de Viena.
 • Este vorba de biserica Sf. Leopold, sfințită în 1745, construită și deținută de călugării iezuiți până în 1773, apoi biserica militară, studențească si, de acum, după o amplă renovare în anul 2019, a greco-catolicilor români din zona Wiener Neustadt, aflată la ca 50 km sud de Viena, oraș cu 45.000 locuitori, cu o istorie complexă, reședință imperială si episcopală deja înainte de 1500, apoi transformând-se în centru militar, garnizoană, cu Academia Militara Tereziană si pol tehnologic, de exemplu, în domeniul aplicațiilor medicale ale protonilor.
 • Povestea noastră a început acum șase ani când, la o audientă a rectorului nostru la P. Karl Pichelbauer, rectorul decanatului Wiener Neustadt, comunitatea română unită si-a exprimat dorința de avea un lăcaș propriu de desfășurare religioasă. De îndată P. Karl ne-a dat acces la o capelă în palatul episcopal și la sala parohială. 
 • Acum, când ocazia s-a ivit, ne-a pus la dispoziție o biserică istorică și anexele: sală, bucătărie, grădină. 
 • Cu acest prilej, un alai de preoți români: P. Rector Vasile Luțai, P. Petru Vladu precum și P. Karl Pichelbauer, sub conducerea P. Paroh Iulian Hotico, asistat de diaconul Felician Vladu a celebrat Sfânta Liturghie cu intenție specială de recunoștință față de P. Ms. Karl Pichelbauer, cel care a contribuit în mod hotărâtor la această reușită a Bisericii Unite: casă proprie întru îmbogățirea vieții spirituale a comunității. 
 • Acesta a fost și ultimul act administrativ al P. Karl, totodată istoric pentru comunitatea greco-catolică, care tocmai intră în pensie binecuvântat de gratitudinea noastră. 
 • În cuvântul de mulțumire al P. Rector Vasile, acesta a amintit momentele care au făcut posibilă această împlinire prin sprijinul neprecupețit al P. Rector Karl, al familiei Ținc și al celorlalte familii din parohie care, prin donațiile în muncă și materiale, au înzestrat parohia cu cele necesare bunei funcționări.
 • La finalul acestui moment festiv ne-am reunit în gradina generoasă la o agapă bogată în bunătăți pregătite de comunitatea locului unde am lăsat voia bună și recunoștința să se așeze în minte, trup și spirit. 
 • Ne vom reîntâlni în toamnă la hramul parohiei noastre din Wiener Neustadt, cu hramul Sfinților Andrei și Dumitru, pe 26 oct. 2020 de Sf. Dumitru.
 • Mult spor și succes sub aceste auspicii generoase!
 • "Mi-aduc aminte și-mi vărs tot focul inimii în mine, când mă gândesc cum mergeam înconjurat de mulțime și cum înaintam în fruntea ei spre Casa lui Dumnezeu, în mijlocul strigatelor de bucurie și mulțumire ale unei mulțimi în sărbătoare." (Ps.42:4)
 • Dl. Mihai R. Balomiri, Consilier al Misiunii BRU Viena

Ştiri şi evenimente:

Comentarii

 1. Mulţumim părintelui Ioan Iulian Hotico şi diaconului Felician Petru Vladu pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

  RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu

Cele mai accesate în ultima săptămână:

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hram: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei Aici se celebrează serviciile religioase ale parohiei Prislop. Mănăstire de călugări

Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

Hram: Sfântul Anton de Padova Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 18.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 18.00 IARNA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 17.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 17.00

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit

Program liturgic

Orarul Sfintelor Liturghii în biserici şi capele din România şi străinătate (diasporă)

Parohia Greco-Catolică Orlat, Sibiu

Hram: Sfânta Maria Sfânta Liturghie: duminică: 10.00 / miercuri: 9.00 / vineri: 9.00

Parohia Greco-Catolică (limba maghiară) Peleş, Satu Mare

Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril Sfânta Liturghie: duminică: 10.30 / sărbători în timpul săptămânii: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Sighetu Marmaţiei, Maramureş

Hram: Maica Îndurerată Mănăstire de călugăriţe

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru