A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Română Vicenza, Italia

• Hram: Araceli in Santa Maria
  • Adresa bisericii ”Santa Maria in Araceli”: Piazza Araceli 21, 36100 - Vicenza (VI), Veneto, aproape de Spitalul din Vicenza („Ospedale Civile”)
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.30
Biserica ”Santa Maria in Araceli” Vicenza, Italia

• Duminică şi sărbători:
    • 9.30 - Sfânta Spovedanie (mărturisire)
    • 10.00 - Utrenia

Evenimente:

• Biserica se află în Piazza Araceli, 21, foarte aproape de „Ospedale Civile”, chiar lângă Parcul Querini.
  • Dacă veniţi dinspre Vicenza Ovest urmăriţi "Ospedale" şi după circa 1 km viraţi dreapta, intraţi sub un arc şi iarăşi mergeţi la dreapta. În faţă o să vedeţi Biserica.
  • Dacă veniţi dinspre Vicenza Est urmăriţi Centro iar pe Via Quadri la al doilea semafor viraţi către stânga, după care mergeţi tot înainte pe: Viale Trieste/Borgo Scroffa/4 Novembre şi în sensul giratoriu de la Ponte degli Angeli ieşiţi la prima, după care faceţi stânga iar în faţă o să vedeţi Biserica.

• Din data de 23 octombrie 2005 biserica Araceli din Vicenţa găzduieşte credincioşii români catolici de rit bizantin.
  • Biserica românească din Vicenza este un important loc de întâlnire pentru toţi românii din întreaga provincie de Vicenza, aceştia adunându-se aici în fiecare duminică şi sărbătoare pentru a participa la Sfânta Liturghie şi alte slujbe specifice ritului bizantin.
  • sursa: www.bru-italia.eu

Ultima actualizare:

• 23 septembrie 2017

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Doriţi să actualizaţi datele unei instituţii sau programul liturgic? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.