A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Română Toronto, Canada

• Hram: Buna Vestire
  • Adresa bisericii ”Our Lady of Perpetual Help”: 78 Clifton Road, Toronto, Ontario, M4T 2G2 (Mount Pleasant Road / St. Clair Street East)
  • Sfânta Liturghie: duminică: 12.30
Our Lady of Perpetual Help Church Toronto, Canada

• Sfânta Liturghie se celebrează în fiecare duminică de la ora 12:30.
  • În sărbători, celebrarea Sfintei Liturghii este programată la ore diferite, menţionate în calendarul parohiei de pe site-ul http://www.bunavestire.org/.
  • Sărbătorile Sfinţilor ce nu au programată Sfânta Liturghie în cursul săptămânii vor fi celebrate în duminica cea mai apropiată.
  • Spovedania sau Mărturisirea - În fiecare duminică, credincioşii se pot spovedi, înainte de începerea Sfintei Liturghii, între orele 12.00 şi 12.30. În mod excepţional, în anumite perioade ale anului, poate fi anunţat un program prelungit al spovedaniilor.

Evenimente:

• Diaspora greco-catolică românească cuprinde mai multe centre puternice, un exemplu fiind misiunea greco-catolică din Toronto, Canada.
  • Această misiune a fost înfiinţată la 31 august 2001 prin decret de către Cardinalul Aloysius Ambrozic, Arhiepiscop de Toronto. Cităm din acest decret: „Datorită creşterii numărului de credincioşi catolici români de rit bizantin şi a prezenţei unui preot în Arhidieceza de Toronto, am socotit că ar fi bine să stabilim o parohie pentru nevoile lor pastorale. Prin autoritatea acordată mie, stabilesc o parohie personală sub forma unei misiuni, pentru grija spirituală a comunităţii catolice române de rit bizantin. Această misiune se va numi Misiunea Catolică Română de Rit Bizantin Bunavestire. Jurisdicţia misiunii va cuprinde întreg teritoriul Arhidiecezei Romano-Catolice de Toronto.”
  • La 7 noiembrie 2001, Înaltpreasfinţitul Lucian, Mitropolitul Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, a confirmat acest decret printr-o notă de înştiinţare adresată tuturor Episcopilor greco-catolici, în care subliniază că misiunea înfiinţată de Cardinalul Ambrozic este „singura misiune greco-catolică română de pe teritoriul canadian”. Preotul misiunii este pr. Emil Jude, încardinat în Arhieparhia de Alba-Iulia şi Făgăraş.
  • Începând din 25 noiembrie 2001, Sfanta Liturghie este celebrată în fiecare duminică, în biserica romano-catolică „Our Lady of Perpetual Help”, aflată la adresa 78 Clifton Road, Toronto, Ontario, M4T 2G2.
  • sursa: catholica.ro

Ultima actualizare:

• 12 iunie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.