Parohia Greco-Catolică Română Mirandola, Italia

• Web: http://www.bru-italia.eu/
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică:
    • 9.00-13.00 Rugăciuni şi Sfânta Liturghie
  • Sărbători în timpul săptămânii:
    • 9.00-13.00 Sfânta Liturghie
  • În alte zile, la cererea credincioșilor:
    • Sfânta Taină a Mărturisirii, Sfinte Rugăciuni.

Biserica ”Santa Maria Assunta”:

Biserica ”Santa Maria Assunta” Cavezzo, Italia

• În anul 2009 cu binecuvântarea arhierească a Preasfinţitului Părinte Episcop Virgil Bercea, Părintele Andrei Vasile Mesesan, având domiciliul în apropierea acestui oraş şi aflând de dorinţa unor credincioşi greco catolici, a organizat zile liturgice şi diverse slujbe pentru credincioşi.
  • Desfăşurând o frumoasă activitate misionară, Sfinţia sa a fost fondatorul grupului de misiune şi rugăciune din Mirandola.
  • În anul Domnului 2012, oraşul a fost greu încercat de un cutremur. Prin urmare, foarte mulţi credincioşi s-au întors acasă în România, alţii au plecat în alte regiuni din Italia, ba chiar în Germania şi Austria.
  • Pentru întărirea comunităţii greu încercate, în iarna acelui an a fost propus şi instalat Pr. Aron Coroian Fârtăieş, care a continuat misiunea începută de Părintele Andrei.
  • Prin vrerea Domnului şi chemarea unui nou suflet întru slujire, Pr. Ioan Feier a continuat misiunea de rugăciune şi slujire în acest oraş greu încercat, Mirandola. A realizat frumoase evenimente cu binecuvântarea Ps. Pr. Ep. Virgil Bercea, printre care: Festivalul de Muzică Religioasă ”Lăudaţi pe Domnul că este bun!” în anul 2016; Sfânta Liturghie, Slujba Sfântului Maslu de obşte, în perioada posturilor; Acatiste, Rugăciunea Sfântului Rozar, Calea Crucii etc.
  • Sursa: Pr. Ioan Feier

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

1. Mulţumim părintelui Ioan Feier pentru acordul datelor personale (e-mail) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Misiunea Greco-Catolică Română Paris, Franţa

Nume oficial: Mission Greco-Catholique Roumaine - Paroisse Saint-Georges / Misiunea Greco-Catolică Română - Parohia ”Sfântul Gheorghe”

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud