A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Română Mirandola, Italia

• Hram: Sfântul Apostol Andrei
  • Adresa Bisericii ”S. Maria Assunta”: Via Concordia 119, 41032 - Cavezzo, Modena (MO), Emilia-Romagna
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 9.00-13.00 (Sfinte Rugăciuni şi Sfânta Liturghie)
Biserica ”Santa Maria Assunta” Cavezzo, Italia

• Duminică:
    • 9.00-13.00 Rugăciuni şi Sfânta Liturghie
  • Sărbători în timpul săptămânii:
    • 9.00-13.00 Sfânta Liturghie
  • În alte zile, la cererea credincioșilor:
    • Sfânta Taină a Mărturisirii, Sfinte Rugăciuni.

Evenimente:

• În anul 2009 cu binecuvântarea arhierească a Preasfinţitului Părinte Episcop Virgil Bercea, Părintele Andrei Vasile Mesesan, având domiciliul în apropierea acestui oraş şi aflând de dorinţa unor credincioşi greco catolici, a organizat zile liturgice şi diverse slujbe pentru credincioşi.
  • Desfăşurând o frumoasă activitate misionară, Sfinţia sa a fost fondatorul grupului de misiune şi rugăciune din Mirandola.
  • În anul Domnului 2012, oraşul a fost greu încercat de un cutremur. Prin urmare, foarte mulţi credincioşi s-au întors acasă în România, alţii au plecat în alte regiuni din Italia, ba chiar în Germania şi Austria.
  • Pentru întărirea comunităţii greu încercate, în iarna acelui an a fost propus şi instalat Pr. Aron Coroian Fârtăieş, care a continuat misiunea începută de Părintele Andrei.
  • Prin vrerea Domnului şi chemarea unui nou suflet întru slujire, Pr. Ioan Feier a continuat misiunea de rugăciune şi slujire în acest oraş greu încercat, Mirandola. A realizat frumoase evenimente cu binecuvântarea Ps. Pr. Ep. Virgil Bercea, printre care: Festivalul de Muzică Religioasă ”Lăudaţi pe Domnul că este bun!” în anul 2016; Sfânta Liturghie, Slujba Sfântului Maslu de obşte, în perioada posturilor; Acatiste, Rugăciunea Sfântului Rozar, Calea Crucii etc.
  • Sursa: Pr. Ioan Feier

Ultima actualizare:

• 23 august 2018

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Doriţi să actualizaţi datele unei instituţii sau programul liturgic? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.