Parohia Greco-Catolică Balda, Mureş

• Hram: Naşterea Maicii Domnului

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică din Balda, Mureş

• După căderea regimului comunist, Parohia greco-catolică din Balda a fost reînființată în anul 1992.
  • Actuala biserică este vechea capelă cumpărată de credincioșii parohiei, ce a fost transformată şi renovată.
Capela greco-catolică din Balda, Mureş, ce a fost transformată în biserică (sursa: Google Street View, august 2012)
  • Duminică, 15 mai 2022, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Lucian Cardinal Mureșan, Preasfinția Sa Cristian Crișan, Episcop auxiliar al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș, a celebrat slujba de sfințire a noii biserici cu hramul ”Nașterea Maicii Domnului”.
  • În Sfânta Masă a Altarului au fost așezate moaștele Fericiților Episcopi Martiri ai Bisericii Greco-Catolice: Vasile Aftenie, Ioan Bălan și Iuliu Hossu
  • Sursa: bisericaromanaunita.ro