Parohia Personală Greco-Catolică Română Perugia, Italia

• Duminică şi sărbători:

Biserica ”San Barnaba”:

Biserica ”San Barnaba” Perugia, Italia

• Parohia personală este o excepție de la regulă și este constituită pentru credincioșii creștini de diferite națiuni, care vorbesc diferite limbi, aparțin unei alte Biserici sui iuris (adică de drept propriu) sau au un alt rit, își păstrează tradițiile, și sunt doar încredințați episcopului eparhial în al cărui teritoriu se află, depinzând de acesta ierarhic și administrativ. (cf. e-communio.ro)

• 11 decembrie 2018 - s-a deschis Parohia Greco-Catolică Română din Perugia în capela din Via Col di Tenda 15.
Capela ”Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan”, Via Col di Tenda 15, Perugia, Italia
(sursa: Pr. Gheorghe Lucian Cordiş, noiembrie 2019)
  • decembrie 2020 - Parohia Greco-Catolică Română din Perugia se mută în Biserica ”San Barnaba” din Via Cortonese.
  • 12 noiembrie 2021 - Prin decretul semnat de Cardinalul Gualtiero Bassetti, Arhiepiscop și Mitropolit de Perugia – Città della Pieve, comunitatea a dobândit personalitate juridică distinctă și a devenit parohie personală.
  • Sursa: Pr. Gheorghe-Lucian Cordiş și catholica.ro

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

1. Mulţumim părintelui Gheorghe-Lucian Cordiş pentru acordul datelor personale (telefon, e-mail), pentru informaţii şi fotografii.

RăspundețiȘtergere