Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

Hram: Întâmpinarea Domnului
Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

Transmisiune în direct (LIVE):

• După anul 1989, odată cu dobândirea libertății, s-a deschis prima comunitate de surori la Blaj, leagănul Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului (CMD). Surorile au fost chemate aici pentru a veni în întâmpinarea nevoilor Bisericii Greco-Catolice în acel început dificil de reorganizare după mai bine de 40 de ani de suprimare și persecuție. Au fost găzduite de Mitropolia Bisericii Române Unite în ”Casa Providenței” pentru mai bine de 20 ani.
  • În prezent, surorile din comunitatea ”Întâmpinarea Domnului” își împletesc viața de slujire apostolică cu viața de rugăciune și de comunitate, păstrând dorința Fondatorului ”Vasile Vodă” - după cum îl numea marele istoric Nicolae Iorga pe Mitropolitul Vasile Suciu, ”de-a apropia neamul nostru cât mai mult de Domnul prin credință vie” (cf. Constituții CMD, art.5).
  • Susținute de rugăciunea, jertfa și experiența surorilor mai în vârstă, surorile mai tinere își desfășoară apostolatul răspunzând nevoilor Bisericii și comunității locale din Blajul de astăzi prin următoarele activităţi apostolice:
    • Educarea copiilor și a tinerilor în cadrul Liceului Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile cel Mare” din Blaj.
    • Îngrijirea bolnavilor, acordând asistență medicală în spital sau la domiciliu în cadrul programelor Caritas Mitropolitan.
    • Vizite la Căminul pentru vârstnici pentru a duce un cuvânt de mângâiere și speranță.
    • Solidaritatea cu cei aflați în nevoie - persoane și familii nevoiașe, prin diferite acțiuni caritative și comuniune în rugăciune.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Eparhial) a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului

Parohia Greco-Catolică ”Sfântul Ioan Botezătorul” (limba maghiară) Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfântul Ioan Botezătorul Sfânta Liturghie: duminică: 10.00 / sărbători peste săptămână: 10.00 şi 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / luni: 9.00 / marţi: 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / miercuri: 9.00 / joi: 17.00 (iarna), 18.00 (vara) / vineri: 9.00 / sâmbătă: 8.00