Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

• Hram: Întâmpinarea Domnului
  • Mănăstire de călugăriţe
Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

• După anul 1989, odată cu dobândirea libertății, s-a deschis prima comunitate de surori la Blaj, leagănul Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului (CMD). Surorile au fost chemate aici pentru a veni în întâmpinarea nevoilor Bisericii Greco-Catolice în acel început dificil de reorganizare după mai bine de 40 de ani de suprimare și persecuție. Au fost găzduite de Mitropolia Bisericii Române Unite în ”Casa Providenței” pentru mai bine de 20 ani.
  • În prezent, surorile din comunitatea ”Întâmpinarea Domnului” își împletesc viața de slujire apostolică cu viața de rugăciune și de comunitate, păstrând dorința Fondatorului ”Vasile Vodă” - după cum îl numea marele istoric Nicolae Iorga pe Mitropolitul Vasile Suciu, ”de-a apropia neamul nostru cât mai mult de Domnul prin credință vie” (cf. Constituții CMD, art.5).
  • Susținute de rugăciunea, jertfa și experiența surorilor mai în vârstă, surorile mai tinere își desfășoară apostolatul răspunzând nevoilor Bisericii și comunității locale din Blajul de astăzi prin următoarele activităţi apostolice:
    • Educarea copiilor și a tinerilor în cadrul Liceului Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile cel Mare” din Blaj.
    • Îngrijirea bolnavilor, acordând asistență medicală în spital sau la domiciliu în cadrul programelor Caritas Mitropolitan.
    • Vizite la Căminul pentru vârstnici pentru a duce un cuvânt de mângâiere și speranță.
    • Solidaritatea cu cei aflați în nevoie - persoane și familii nevoiașe, prin diferite acțiuni caritative și comuniune în rugăciune.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)