Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

Hram: Întâmpinarea Domnului
Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

Transmisiune în direct (LIVE):

• După anul 1989, odată cu dobândirea libertății, s-a deschis prima comunitate de surori la Blaj, leagănul Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului (CMD). Surorile au fost chemate aici pentru a veni în întâmpinarea nevoilor Bisericii Greco-Catolice în acel început dificil de reorganizare după mai bine de 40 de ani de suprimare și persecuție. Au fost găzduite de Mitropolia Bisericii Române Unite în ”Casa Providenței” pentru mai bine de 20 ani.
  • În prezent, surorile din comunitatea ”Întâmpinarea Domnului” își împletesc viața de slujire apostolică cu viața de rugăciune și de comunitate, păstrând dorința Fondatorului ”Vasile Vodă” - după cum îl numea marele istoric Nicolae Iorga pe Mitropolitul Vasile Suciu, ”de-a apropia neamul nostru cât mai mult de Domnul prin credință vie” (cf. Constituții CMD, art.5).
  • Susținute de rugăciunea, jertfa și experiența surorilor mai în vârstă, surorile mai tinere își desfășoară apostolatul răspunzând nevoilor Bisericii și comunității locale din Blajul de astăzi prin următoarele activităţi apostolice:
    • Educarea copiilor și a tinerilor în cadrul Liceului Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile cel Mare” din Blaj.
    • Îngrijirea bolnavilor, acordând asistență medicală în spital sau la domiciliu în cadrul programelor Caritas Mitropolitan.
    • Vizite la Căminul pentru vârstnici pentru a duce un cuvânt de mângâiere și speranță.
    • Solidaritatea cu cei aflați în nevoie - persoane și familii nevoiașe, prin diferite acțiuni caritative și comuniune în rugăciune.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Harta cu mănăstirile din România şi străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Şematismul veneratului cler al Diecezei Greco-Catolice de Oradea-Mare pe anul 1909 (în limba latină)

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Parohia Greco-Catolică Română Malagón (Ciudad Real, Castilla - La Mancha), Spania

Hram: Sfântul Apostol Andrei