Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

• Hram: Întâmpinarea Domnului
  • Mănăstire de călugăriţe
Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Maicii Domnului Blaj, Alba

• După anul 1989, odată cu dobândirea libertății, s-a deschis prima comunitate de surori la Blaj, leagănul Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului (CMD). Surorile au fost chemate aici pentru a veni în întâmpinarea nevoilor Bisericii Greco-Catolice în acel început dificil de reorganizare după mai bine de 40 de ani de suprimare și persecuție. Au fost găzduite de Mitropolia Bisericii Române Unite în ”Casa Providenței” pentru mai bine de 20 ani.
  • În prezent, surorile din comunitatea ”Întâmpinarea Domnului” își împletesc viața de slujire apostolică cu viața de rugăciune și de comunitate, păstrând dorința Fondatorului ”Vasile Vodă” - după cum îl numea marele istoric Nicolae Iorga pe Mitropolitul Vasile Suciu, ”de-a apropia neamul nostru cât mai mult de Domnul prin credință vie” (cf. Constituții CMD, art.5).
  • Susținute de rugăciunea, jertfa și experiența surorilor mai în vârstă, surorile mai tinere își desfășoară apostolatul răspunzând nevoilor Bisericii și comunității locale din Blajul de astăzi prin următoarele activităţi apostolice:
    • Educarea copiilor și a tinerilor în cadrul Liceului Teologic Greco-Catolic ”Sf. Vasile cel Mare” din Blaj.
    • Îngrijirea bolnavilor, acordând asistență medicală în spital sau la domiciliu în cadrul programelor Caritas Mitropolitan.
    • Vizite la Căminul pentru vârstnici pentru a duce un cuvânt de mângâiere și speranță.
    • Solidaritatea cu cei aflați în nevoie - persoane și familii nevoiașe, prin diferite acțiuni caritative și comuniune în rugăciune.
  • Sursa: surorile-cmd.ro

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Hram: Naşterea Maicii Domnului Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

Hram: Sfântul Anton de Padova Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 18.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 18.00 IARNA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 17.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 17.00

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Parohia Greco-Catolică Sibiu I, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Baia Mare, Maramureş

Hram: Sfânta Maria Mănăstire de călugăriţe

Mănăstirea Greco-Catolică a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului În biserica mănăstirii se celebrează serviciile religioase ale parohiei Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani). Mănăstire de călugări

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ.  Aici găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Grigorescu, Cluj-Napoca

Hram: Sfânta Fecioară Maria Sfânta Liturghie: duminică: 9.00, 11.00 şi 17.00 / sărbători în timpul săptămânii: 9.00 şi 17.00 / luni-sâmbătă: 8.00 şi 17.00