A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Blaj Barbu Lăutaru, Alba

• Hram: Sfântul Apostol Andrei și Fericitul Episcop Ioan Suciu
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Sfântul Apostol Andrei” și ”Fericitul Episcop Ioan Suciu”:

Biserica greco-catolică din cartierul Barbu Lăutaru, Blaj, Alba

Evenimente:

• Lucrările pentru construirea Bisericii Greco-Catolice din Barbu Lăutaru au început în data de 15 februarie 2019, însă piatra de temelie a acesteia a fost sfințită pe data de 1 octombrie 2017, în prezența Eminenței Sale Cardinalul Leonardo Sandri, Prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale. Lângă noul lăcaș de cult, Biserica Greco-Catolică va construi, cu sprijinul autorităților locale, și un centru social.
  • Barbu Lăutaru este cel mai vechi cartier de romi din Blaj, iar Biserica Română Unită a desfășurat, de-a lungul timpului, o constantă activitate spirituală și socială în sprijinul acestei comunități. Unul dintre cei mai preocupați de acordarea asistenței spirituale romilor din Blaj a fost episcopul martir Ioan Suciu, al cărui nume poartă biserica sfințită astăzi. Născut la Blaj, Ioan Suciu, cunoscut pentru deschiderea sa comunitară, a copilărit cu mulți romi, iar după încheierea studiilor, și-a dedicat o parte din activitate pentru sprijinirea acestei comunități. Cel cunoscut ca „episcopul tinerilor” a desfășurat acțiuni de catehizare cu tinerii romi, acțiuni pe care le-a îmbinat cu marile sale pasiuni. Așa se face că mulți contemporani ai episcopului își amintesc de excursiile pe care Ioan Suciu le făcea împreună cu tinerii romi sau de meciurile de fotbal pe care le încingea cu aceștia.
  • Sursa: Nicu Goga, www.bisericaromanaunita.ro

Ultima actualizare:

• 21 mai 2019

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.