Parohia Greco-Catolică Română Apşa de Jos, Ucraina

• Hram: Sfântul Nicolae (19 decembrie - rit vechi)
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.45 (Utrenia şi Sfânta Liturghie) / luni-sâmbătă: 7.00 (Utrenia, Orele I şi III şi Sfânta Liturghie) / prima vineri din lună: 8.00 (Utrenia, Orele I şi III şi Sfânta Liturghie)
  • Jurisdicţie: Eparhia Greco-Catolică de Mukachevo cu sediul la Uzhgorod, Ucraina
  • Preot: Ieromonah David - Daniel Ţuţuraş
    • Telefon: -
  • Web: http://www.mgce.uz.ua/ (în limba ucraineană şi engleză)
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -

Biserica ”Sfântul Nicolae” / Церква Святого Миколая с.Нижня Апша - Діброва, Тячівського району:

Biserica ”Sfântul Nicolae” Apşa de Jos, Ucraina

• Duminică şi sărbători:
    • 8.45 - Utrenia şi Sfânta Liturghie
    • 15.00 (iarna) - Ora IX şi Vecernia
    • 16.00 (vara) - Ora IX şi Vecernia
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
    • 7.00 - Utrenia, Orele I şi III, Sfânta Liturghie
    • 17.00 (iarna) - Ora IX şi Vecernia
    • 18.00 (vara) - Ora IX şi Vecernia
  • Prima vineri din lună:
    • 8.00 - Utrenia, Orele I şi III, Sfânta Liturghie
    • 17.00 (iarna) - Ora IX şi Vecernia
    • 18.00 (vara) - Ora IX şi Vecernia

• Părintele ieromonah David - Daniel Ţuţuraş administrează Parohia Greco-Catolică Ucraineană din Solotvino (Slatina).
  • Biserica Greco-Catolică din Ucraina celebrează sărbătorile după calendarul iulian (de rit vechi) inclusiv parohiile de limbă română.

• După unele date, biserica ”Sfântul Nicolae” ar fi din 13 noiembrie 1471, după alţii din 1651.
  • În ea a slujit ca şi preot paroh Mihail Pavel, ulterior Episcop greco-catolic de Oradea.
  • Până la venirea comuniştilor la conducerea Ucrainei, în 1946, localitatea s-a numit Apşa de Jos. Regimul comunist, în tendința de a rusifica toate localităţile româneşti, a denumit-o Dibrova (Діброва), revenind la numele de Apşa de Jos în anul 2004.
  • Sursa: Ieromonah David - Daniel Ţuţuraş

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru Sfânta Liturghie: duminică: 10.00, 12.00 (pentru copii şi tineri) / sărbători împărăteşti în timpul săptămânii: 10.00, 18.00 / sărbători ale sfinţilor în timpul săptămânii: 8.30, 18.00 / luni-sâmbătă: 8.30, 18.00 (excepţie în prima miercuri din lună, ora 18.00 - Sfântul Maslu în loc de Sfânta Liturghie)

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Sibiu I, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 9.30, 11.15, 18.00 / luni-sâmbătă: 7.00 şi 18.00

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.