A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Română Apşa de Jos, Ucraina

• Hram: Sfântul Nicolae (19 decembrie - rit vechi)
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.45 (Utrenia şi Sfânta Liturghie) / luni-sâmbătă: 7.00 (Utrenia, Orele I şi III şi Sfânta Liturghie) / prima vineri din lună: 8.00 (Utrenia, Orele I şi III şi Sfânta Liturghie)
  • Jurisdicţie: Eparhia Greco-Catolică de Mukachevo cu sediul la Uzhgorod, Ucraina
  • Preot: Ieromonah David - Daniel Ţuţuraş
    • Telefon mobil Ucraina: 0038-0962.823.348
    • Telefon mobil România: 004-0759.044.027
    • Se poate lua legătura şi prin aplicaţiile WhatsApp şi Viber.
    • E-mail: danieltuturas@yahoo.com
  • Web: http://www.mgce.uz.ua/ (în limba ucraineană şi engleză)
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -

Biserica ”Sfântul Nicolae” / Церква Святого Миколая с.Нижня Апша - Діброва, Тячівського району:

Biserica ”Sfântul Nicolae” Apşa de Jos, Ucraina

• Duminică şi sărbători:
    • 8.45 - Utrenia şi Sfânta Liturghie
    • 15.00 (iarna) - Ora IX şi Vecernia
    • 16.00 (vara) - Ora IX şi Vecernia
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):
    • 7.00 - Utrenia, Orele I şi III, Sfânta Liturghie
    • 17.00 (iarna) - Ora IX şi Vecernia
    • 18.00 (vara) - Ora IX şi Vecernia
  • Prima vineri din lună:
    • 8.00 - Utrenia, Orele I şi III, Sfânta Liturghie
    • 17.00 (iarna) - Ora IX şi Vecernia
    • 18.00 (vara) - Ora IX şi Vecernia

• Părintele ieromonah David - Daniel Ţuţuraş administrează Parohia Greco-Catolică Ucraineană din Solotvino (Slatina).
  • Biserica Greco-Catolică din Ucraina celebrează sărbătorile după calendarul iulian (de rit vechi) inclusiv parohiile de limbă română.

• După unele date, biserica ”Sfântul Nicolae” ar fi din 13 noiembrie 1471, după alţii din 1651.
  • În ea a slujit ca şi preot paroh Mihail Pavel, ulterior Episcop greco-catolic de Oradea.
  • Până la venirea comuniştilor la conducerea Ucrainei, în 1946, localitatea s-a numit Apşa de Jos. Regimul comunist, în tendința de a rusifica toate localităţile româneşti, a denumit-o Dibrova (Діброва), revenind la numele de Apşa de Jos în anul 2004.
  • Sursa: Ieromonah David - Daniel Ţuţuraş

2 comentarii:

1. Mulţumim Ierom. David - Daniel Ţuţuraş pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim Ierom. David - Daniel Ţuţuraş pentru fotografii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.