Parohia Greco-Catolică din Cetăţele, Maramureş

• Duminică şi sărbători:
  • 9.00 - Utrenia
  • 16.00 - Vecernia
  • Luni-vineri (zile lucrătoare):
  • Sâmbătă (zi lucrătoare):
  • În Postul Mare, miercuri şi vineri:
  • 18.00 - Calea Crucii
  • 19.00 - Liturghia Darurilor Înaintesfinţite
  • În Postul Adormirii Maicii Domnului:
  • 20.00 - Paraclisul Maicii Domnului

• În fiecare an, în luna iulie, timp de cinci zile, se organizează, în colaborare cu călugărițele ursuline din Baia Mare, o tabără de vară cu copiii și adolescenții din localitatea Cetățele, indiferent de confesiunea lor.
  • În ultima duminică a lunii iulie are loc așa-zisul ”hram de vară”, când comunitatea de credincioși, după Sfânta Liturghie, se adună la casa parohială pentru a petrece timpul împreună, pentru a se cunoaște și, bineînțeles, pentru a se simți bine. Tot în aceeași zi are loc și Prima Spovadă cu Împărtășania Solemnă a copilașilor din comunitate.

Biserica ”Cuvioasa Paraschiva”:

Biserica greco-catolică din Cetăţele, Maramureş

• Până în anul 1948 Cetăţele a fost filie (filială) şi a aparţinut de Parohia Surdeşti.
  • Parohia Greco-Catolică din Cetățele a fost reînființată în zilele tulburi ale Revoluției din 1989, în timpul păstorii preotului Ioan-Mihai Cozmuța, paroh în Șurdești și administrator parohial în Cetățele.
  • Preotul Ioan-Mihai Cozmuța, fost preot ortodox, revine la Biserica Greco-Catolică cu cele două sate pe care le păstorea.
  • Din 1995, Parohia Cetățele se separă din punct de vedere administrativ de Parohia Șurdești, fiind încredințată spre păstorire preotului Ionică Cozmuța, fiul preotului Ioan-Mihai Cozmuța care rămâne în Cetățele până în anul 2006, când pleacă în Spania, în Palma de Mallorca, să păstorească credincioșii greco-catolici români de acolo.
  • Din 1990 până în 1997, comunitatea greco-catolică a celebrat serviciile liturgice în biserica veche a satului, singurul lăcaș de cult existent în sat la acea vreme.
  • În 1997, urmare unui proces civil, comunitatea greco-catolică este forțată să părăsească biserica, fiind nevoită, la început, să celebreze în cimitirul satului, iar mai apoi în clădirea școlii vechi din localitate (fostă școală confesională greco-catolică până în anul 1948), construită în 1909, clădire care, în anul 2005 este retrocedată de Statul Român, Parohiei Greco-Catolice din Cetățele.
  • În anul 2000 încep lucrările de construire a noii biserici, care are același hram cu biserica veche, ”Cuvioasa Paraschiva”. Lucrările se desfășoară sub păstorirea preoților Ionică Cozmuța (2000-2006) și Augustin Butica (din 2006).
  • Sfințirea lăcașului de cult a avut loc în 14 octombrie 2007, lucrarea sfințitoare fiind săvârșită de PS Ioan Șișeștean.
  • Între anii 2009-2011 se construiește casa parohială.
  • În luna mai a anului 2021 au început lucrările de execuție a picturii murale a interiorului bisericii.
  • Sursa: episcopiamm.ro