Parohia Greco-Catolică Bercu Nou, Satu Mare

• Hram: -

Capela:

Capela greco-catolică Bercu Nou, Satu Mare

• Satul Bercu Nou este o comunitate de maramureșeni greco-catolici ajunși aici în trei etape: între anii 1925-1927 au plecat din Vișeul de Mijloc, Vișeul de Jos și Apșa (în prezent pe teritoriul Ucrainei) și au fost împroprietăriți de către stat din averea boierului.
  • Al doilea grup de familii au plecat în anul 1937 din Vișeu de Mijloc și Vișeul de Jos, iar al treilea grup de familii au ajuns între anii 1953-1954 din Vișeul de Mijloc și Vișeul de Jos.
  • Pentru prima dată din anul 1948, anul desființării Bisericii noastre, în localitatea Bercu Nou (jud. Satu Mare) s-a săvârșit un serviciu religios greco-catolic, duminică 3 iulie 2016: sfințirea a două clopote aduse din Italia cu mulți ani în urmă de către părintele capucin Marin Francisc Covrig (călugăr la Napoli, Italia, născut în Bercu Nou), cu intenția de a reînființa comunitatea greco-catolică din satul său natal. În casa sa părintească, așezată în curtea unde s-au sfințit clopotele, se găsește o frumoasă capelă greco-catolică amenajată de părintele capucin în acești ani și care așteaptă un preot greco-catolic care să celebreze aici Sfânta Liturghie.
  • Sursa: episcopiamm.ro