Parohia Greco-Catolică Oradea ”Schimbarea la Faţă” Velenţa, Bihor

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
  • 9.30 - Utrenia
  • 17.00 (ora de iarnă) sau 18.00 (ora de vară) - Vecernie, Acatist, Paraclis, Calea Crucii sau alte devoţiuni - în funcţie de perioada anului liturgic

Biserica ”Schimbarea la Faţă”:

Biserica greco-catolică Velenţa I Oradea, Bihor

• Comunitatea greco-catolică din Velenţa a avut până în anul 1948 ca biserică parohială biserica de pe strada Clujului, cunoscută de orădeni ca „Biserica de la barieră” – astăzi în posesia Bisericii Ortodoxe.
  • Comunitatea greco-catolică s-a reorganizat după 1989 şi a decis construcţia unei noi biserici.
  • 2018 - Parohia şi-a schimbat numele din Oradea Velenţa I în Oradea ”Schimbarea la Faţă” Velenţa.
  • Sursa: egco.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică Sibiu I - Sfânta Ursula, Sibiu

Hram: Sfânta Ursula

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Parohia Greco-Catolică ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Satu Mare, Satu Mare

Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba

Hram: Sfânta Treime

Mănăstirea Greco-Catolică (Sanctuar Arhiepiscopal Major) şi Casa Generală a Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului Cluj-Napoca, Cluj

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Parohia Greco-Catolică Sibiu III - Neprihănita Zămislire, Sibiu

Hram: Neprihănita Zămislire

Rugăciune la intrare în casă nouă

DUMNEZEULE, Mântuitorul nostru, care ai aflat a fi lucru vrednic a intra în casa lui Zahei, şi ai făcut mântuire lui şi la toată casa lui: Însuţi şi acum, pe cei care vor să locuiască în casa aceasta, şi prin noi nevrednicii, rugăciuni şi cereri aduc Ţie, păzeşte-i nevătămaţi de toată stricăciunea.  Binecuvintează şi şederea lor aici, şi viaţa lor fără primejdie păzeşte-o.  Că Ţie se cuvine toată mărirea, cinstea şi închinăciunea, împreună şi Părintelui Tău cel fără de început, şi preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Spirit, acum, şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin. Sursa:  Carte de rugăciuni şi învăţătură creştină , ediţie îngrijită de părintele Petru Gherman, tipărită cu încuviinţarea şi binecuvântarea Preasfinţiei Sale Episcop Vasile Cristea, Paris, 1976, retipărită în 1990 la Nyíregyháza.