A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Bistriţa - Unirea, Bistriţa-Năsăud

• Hram: Sfântul Nicolae
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 9.00

Biserica ”Sfântul Ioan Gură de Aur”:

• Adresa bisericii de lemn: Cartier Unirea, Bistriţa, cod poştal 420005
  • Pagini: -
  • Hartă: Google Maps
  • Lăcaş de cult sfinţit în anul: 1929 (sursa, pagina 21)
  • Foto: -

• Duminică şi sărbători:
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):

• Biserica greco-catolică din cartierul Unirea a fost construită în 1929. În 1948, odată cu interzicerea Bisericii Blajului de către regimul comunist, ea a fost dată Bisericii Ortodoxe Române.
  • În urma unui proces nedus până la capăt, s-a ajuns la o înţelegere de compromis, în baza căreia ierarhia Bisericii Ortodoxe a retrocedat biserica din Unirea credincioşilor greco-catolici.
  • În 3 iunie 2001 s-a celebrat aici prima liturghie greco-catolică după 53 de ani de interdicţie.
  • Sursa: catholica.ro

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui Cătălin Angel Fontu pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.