Parohia Greco-Catolică Petea, Cluj

• Hram: Înălţarea Sfintei Cruci

• Duminică şi sărbători:

Biserica ”Înălţarea Sfintei Cruci”:

Biserica greco-catolică Petea, Cluj

• Până în anul 1948, Parohia Greco-Catolică Petea a fost sub jurisdicţia Arhidiecezei Mitropolitane de Alba-Iulia şi Făgăraş.
    • După căderea regimului comunist, parohia a fost reconstituită în 29 august 1991.
    • Biserica zidită între anii 2002 și 2007 de preotul de vie amintire Dumitru Coțe, a fost sfințită la 28 octombrie 2007.
    • Duminică, 13 septembrie 2015, Episcopul de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu, a resfințit biserica renovată și înfrumusețată prin efortul credincioșilor din Petea și al părintelui paroh Bogdan Doboș. În sfântul lăcaș de cult a fost adus un nou altar din piatră de Viștea, în care s-au așezat moaștele Sfintei Marta, fiind realizat și un nou iconostas.
    • Din 14 noiembrie 2016, parohia este în grija părintelui Daniel Nicolae Moldovan, ca administrator parohial.
    • Sursa: bru.ro și eparhiaclujgherla.ro