Parohia Greco-Catolică Petea, Cluj

• Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Biserica ”Înălţarea Sfintei Cruci”:

Biserica greco-catolică Petea, Cluj

• Duminică şi sărbători:

• Până în anul 1948 Parohia Petea a fost sub jurisdicţia Arhidiecezei Mitropolitane de Alba-Iulia şi Făgăraş.
  • Biserica, zidită între anii 2002 și 2007 de preotul de vie amintire Dumitru Coțe, a fost sfințită la 28 octombrie 2007.
  • Duminică, 13 septembrie 2015, Episcopul de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu, a resfințit biserica cu hramul ”Înălțarea Sfintei Cruci” din parohia Petea, Protopopiatul Someș, renovată și înfrumusețată prin efortul credincioșilor din Petea și al părintelui paroh Bogdan Doboș. În sfântul lăcaș a fost adus un nou altar din piatră de Viștea, în care s-au așezat moaștele Sfintei Marta, fiind realizat și un nou iconostas.

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud