Parohia Greco-Catolică Morlaca, Cluj

• Hram: Coborârea Spiritului Sfânt

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
  • În posturile de peste an:
  • 18.00 - Paraclisul şi / sau Calea Crucii

Biserica având hramul ”Coborârea Spiritului Sfânt”:

Biserica greco-catolică din Morlaca, judeţul Cluj

• La trecerea Bisericii Române Unite în ilegalitate, în 1948, existau peste 1400 credincioși greco-catolici, fiind active în această parohie asociațiile AGRU și Reuniunea Mariană.
  • Parohia a fost redeschisă în anul 2010 și încredințată păstoririi pr. Adrian Gheorghe Maier.
  • Programul liturgic s-a desfășurat într-o capelă improvizată, biserica nefiind retrocedată.
  • Foto: Parohia Greco-Catolică Morlaca, Facebook, septembrie 2019
Capela din Morlaca în care s-au celebrat serviciile liturgice până la sfinţirea noii biserici parohiale.

• În anii care au urmat, visul credincioșilor din Morlaca de a avea un lăcaș de cult a început să se concretizeze.
  • La 15 septembrie 2019, pr. Ioan Călin Bot (acum Episcop auxiliar de Lugoj) sfințea temelia noii biserici, pe atunci în calitate de Vicar General al Eparhiei de Cluj-Gherla.
  • La 21 iunie 2020, când biserica era deja ridicată, Preasfinția Sa Florentin, Episcopul de Cluj-Gherla de vie amintire, a vizitat parohia Morlaca și a binecuvântat lucrarea în curs.
  • Duminica de 4 septembrie 2022, Duminica a 12-a după Rusalii – a Tânărului bogat, rămâne înscrisă în istoria Parohiei greco-catolice Morlaca drept o zi de mare bucurie, zi în care Păstorul Eparhiei de Cluj-Gherla, Preasfinția Sa Claudiu, a sfințit noua biserică, având hramul „Coborârea Spiritului Sfânt”.
  • Sursa: eparhiaclujgherla.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric - Catedrala ”Schimbarea la Faţă”, Cluj-Napoca

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hramuri: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei

Rugăciuni obişnuite

În numele Tatălui, și al Fiului, și al sfântului Spirit. Amin. Mărire Ţie, Dumnezeul nostru, mărire Ţie.

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Program liturgic

Parohia Greco-Catolică Blaj I - Catedrala ”Sfânta Treime”, Alba