A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Lupşa, Alba

• Hram: Sfântul Gheorghe
  • Sfânta Liturghie: prima şi a treia duminică din lună: 8.00 / sărbătorile mari: 8.00

Capela ”Sfântul Gheorghe”:

Capela greco-catolică Lupşa, Alba

• Prima şi a treia duminică din lună:
  • Sărbătorile mari:

• În anul 1948, parohia a fost desfiinţată, odată cu interzicerea Bisericii Greco-Catolice şi confiscarea tuturor bunurilor acesteia de către regimul comunist.
  • Parohia a fost reconstituită în 10 iulie 2002.
  • Biserica cu hramul ”Sfântul Gheorghe” şi casa parohială nu sunt retrocedate.
  • Oficiile liturgice se ţin într-o capelă amenajată lângă fosta biserică greco-catolică (în localitate există două biserici: una ortodoxă şi una greco-catolică neretrocedată).
  • În anul 2020 în evidenţele parohiei există doi credincioşi.
  • Sursa: Pr. Georgel Manea şi eparhiaclujgherla.ro

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui Georgel Manea pentru acordul datelor personale (telefon, e-mail), pentru informaţii şi fotografii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.