Parohia Greco-Catolică Târgu Mureş I (Tîrgu Mureş), Mureş

• 8.00 - Sfânta Liturghie
    • 10.00 - Sfânta Liturghie
    • 18.00 (vara) 17.00 (iarna) - Sfânta Liturghie
  • Luni-vineri (zile lucrătoare):
    • 7.00 - Sfânta Liturghie
    • 18.00 (vara) 17.00 (iarna) - Sfânta Liturghie
  • Sâmbătă:
    • 10.00 - Sfânta Liturghie şi cateheză cu copiii
  • În prima sâmbătă din lună:
    • 8.00 - Sfânta Liturghie urmată de cateheza cu adulţii şi întâlnirea cu grupurile de rugăciune
  • În fiecare a doua zi a lunii (în data de 2 a lunii):
    • 15.45 - Rozariul pentru convertirea păcătoşilor (toate cele 20 de decade).
  • La trecerea pe ora de iarnă:
    • programul de după-amiază se devansează cu o oră.

Biserica ”Sfântul Nicolae”:

Biserica greco-catolică Târgu Mureş I

1. pr. Flavius Mihet - paroh18 iulie, 2016 10:26

Adresa : P-ta Cardinal Iuliu Hossu Nr. 1,CP 540027
      Hramul bisericii este doar Sf. Nicolae, Biserica de Piatra cu hramul Inaltarea Domnului este si acum la ortodocsi.
      Constructia este noua,de la fundatie, finalizata in 2005 si sfintita in 21.05.2016.
      Programul in zilele de peste saptamana de la orele 7,00 si 18,00 zilnic iar in duminici si sarbatori orele 8,00, 10,00 si 18,00, sambata de la ora 10,00 sf. Liturghie si cateheza cu copiii. In fiacare zi de 2 a lunii de la ora 15,45 se recita Rozarul pentru convertirea pacatosilor(toate cele 20 de decade). La prima sambata din luna Sf. Liturghie de la ora 8,00 urmata de cateheza cu adultii si intalnirea cu grupurile de rugaciune. La trecerea pe ora de iarna programul de dupa masa se devanseaza cu o ora.

RăspundețiȘtergere
      Răspunsuri
      1. Pr. Paroh Flavius Miheț29 iulie, 2016 10:14

Îmi cer scuze dar se pare că am făcut o greșeală de tastare sau a intervenit corectorul automat. Anul sfințirii este 2006 si nu 2016. A fost sfințită acum 10 ani. Va rog să operați această modificare.

Ștergere
      2. Am operat modificarea cu anul sfintirii bisericii. Multumim.

Ștergere
    2. Multumim domnului Alexandru Losonczy pentru fotografie.

RăspundețiȘtergere

Misiunea Greco-Catolică Română Paris, Franţa

Nume oficial: Mission Greco-Catholique Roumaine - Paroisse Saint-Georges / Misiunea Greco-Catolică Română - Parohia ”Sfântul Gheorghe”

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud