A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Zorlenţu Mare, Caraş-Severin

• Hram: Adormirea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Biserica ”Adormirea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Zorlenţu Mare, Caraş-Severin

• Duminică şi sărbători:

• Predarea şi primirea bisericii şi a casei parohiale s-a înfăptuit în ziua de 27 ianuarie 2016 de către o comisie, formată din pr. Ianchiş şi pr. Ilie Adrian Murariu, reprezentând Episcopia Ortodoxă a Caransebeşului, Monsenior Angelo Narcis Pop – Vicar General al Episcopiei Române Unite, Greco-Catolică şi Pr. Gherghel Petrişor – paroh al Bisericii Greco-Catolice din Zorlenţu Mare. Acest fapt s-a concretizat datorită dialogului dintre Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică de Lugoj, reprezentată de Prea Sfinţitul Alexandru Mesian şi Episcopia Ortodoxă a Caransebeşului, de Prea Sfinţitul Lucian Mic.
  • Duminică, 31 ianuarie 2016, a fost o zi de mare sărbătoare pentru comunitatea greco-catolică din Zorlenţu Mare, jud. Caraş-Severin, Protopopiatul Reşiţa. După o pauză de 68 de ani s-a reluat celebrarea Sfintei Liturghii greco-catolică.
  • Sursa: Mihele Bogdan Andrei – Raimondo-Mario Rupp, bru.ro

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.