Parohia Greco-Catolică Zorlenţu Mare, Caraş-Severin

• Hram: Adormirea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Biserica ”Adormirea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Zorlenţu Mare, Caraş-Severin

• Duminică şi sărbători:

• Predarea şi primirea bisericii şi a casei parohiale s-a înfăptuit în ziua de 27 ianuarie 2016 de către o comisie, formată din pr. Ianchiş şi pr. Ilie Adrian Murariu, reprezentând Episcopia Ortodoxă a Caransebeşului, Monsenior Angelo Narcis Pop – Vicar General al Episcopiei Române Unite, Greco-Catolică şi Pr. Gherghel Petrişor – paroh al Bisericii Greco-Catolice din Zorlenţu Mare. Acest fapt s-a concretizat datorită dialogului dintre Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică de Lugoj, reprezentată de Prea Sfinţitul Alexandru Mesian şi Episcopia Ortodoxă a Caransebeşului, de Prea Sfinţitul Lucian Mic.
  • Duminică, 31 ianuarie 2016, a fost o zi de mare sărbătoare pentru comunitatea greco-catolică din Zorlenţu Mare, jud. Caraş-Severin, Protopopiatul Reşiţa. După o pauză de 68 de ani s-a reluat celebrarea Sfintei Liturghii greco-catolică.
  • Sursa: Mihele Bogdan Andrei – Raimondo-Mario Rupp, bru.ro

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud

Hram: Naşterea Maicii Domnului