Parohia Greco-Catolică Gurghiu, Mureş

• Hram: Sfânta Cruce
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-vineri: 8.00

Biserica ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”:

Biserica greco-catolică Gurghiu, Mureş

• Duminică şi sărbători:
    • 9.20 - Sfântul Rozariu şi spovezi (mărturisiri)
  • Luni-vineri (zile lucrătoare):
    • 7.30 - Orele canonice (Ora I şi Miezora Orei I)

• 1999 - Parohia ortodoxă a cedat fosta capelă din Castelul Bornemissza, comunităţii greco-catolice din localitate.
  • Din 9 iunie 2019, slujbele religioase ale Parohiei Greco-Catolice Gurghiu se celebrează în noua biserică.
  • Sursa: Pr. Mihai Paşca

1. Mulţumim părintelui Mihai Paşca pentru acordul datelor personale (e-mail, telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere
  2. Mulţumim părintelui Mihai Paşca pentru fotografii.

RăspundețiȘtergere

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Vintere, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română Canton, SUA

Nume oficial: St. George Romanian Catholic Cathedral Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 9:00 a.m. / IARNA: duminică: 10:00 a.m.

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba Iulia şi Făgăraş pe anul 1937

Varianta în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică Sibiu III, Sibiu

Hram: Sfântul Ioan Botezătorul Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Parohia Greco-Catolică Română Detroit, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.