Parohia Greco-Catolică din Chiheru de Jos, Mureş

• Hram: Intrarea Maicii Domnului în Biserică

Biserica ”Intrarea Maicii Domnului în Biserică”:

Biserica greco-catolică din Chiheru de Jos, Mureş

• În anul 1992 s-a reactivat Parohia Greco-Catolică Chiheru de Jos, din inițiativa familiilor Hurdugaci Emanoil, Pop Valer și Grama Ioan, Liturghiile celebrându-se de către pr. Marius Pârvu de la Reghin, în casa regretatului preot greco-catolic Alexandru Pop.
  • Ulterior, Sfânta Liturghie s-a celebrat într-o casă pusă la dispoziţie de Pop Sever Augustin, care apoi a fost cumpărată de Biserică ca sediu parohial, în anul 1997.
  • Alți preoți care au slujit în această parohie au fost: pr. canonic Ioan Roșca, protopop de Reghin; pr. Lucian Bucin, pr. Gheorghe Lupea (în timpul căruia s-a cumpărat actuala casă parohială), în prezent pr. Zaharie Fărcaș (care a construit actuala biserică parohială greco-catolică).
  • Surse: Emanoil Hurdugaci, ”Chiheru ieri, Chiheru azi. Monografia comunei”, Tipografia Regsan, Reghin, Casa de Editură Mureș, 2007, p. 73 și Parohia Greco-Catolică Visuia, Facebook.