Parohia Greco-Catolică Bălcaciu, Alba

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Bălcaciu, Alba

• După anul 1948, odată cu interzicerea cultului greco-catolic, lăcașul a intrat sub administrarea Bisericii Ortodoxe.
  • După anul 1990 când Biserica Română Unită a fost repusă în drepturi, comunitatea greco-catolică s-a văzut nevoită să construiască o nouă biserică. Aceasta poartă hramul ”Nașterea Maicii Domnului” și a fost ridicată între anii 1998-2019, dar din cauza contextului pandemic în care ne-am aflat, sfințirea bisericii s-a amânat până la data de 12 septembrie 2021.
  • Icoanele de pe iconostas și registrul apostolilor aparțin vechiului iconostas al bisericii greco-catolice din parohia Bălcaciu. În Sfânta Masa a Altarului au fost așezate moaștele Fericiților Episcopi Martiri ai Bisericii Greco-Catolice, Vasile Aftenie, Ioan Bălan și Iuliu Hossu.
  • La ridicarea și finalizarea lucrărilor acestei biserici au contribuit Mitropolia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, împreună cu organizațiile catolice „Renovabis”,  „Kirche in Not”, „Missio pro Europa”, Consiliul Județean Alba, familia Liviu și Claudiu Necșulescu, Primăria comunei Jidvei, primar Alin Trif, precum și bunii credincioși ai acestei parohii.
  • Sursa: bisericaromanaunita.ro

Harta cu parohiile şi filiile (filialele) din România:

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Şematismul veneratului cler al Diecezei Greco-Catolice de Oradea-Mare pe anul 1909 (în limba latină)

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Parohia Greco-Catolică Română Malagón (Ciudad Real, Castilla - La Mancha), Spania

Hram: Sfântul Apostol Andrei