Parohia Greco-Catolică Bălcaciu, Alba

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

Biserica ”Naşterea Maicii Domnului”:

Biserica greco-catolică Bălcaciu, Alba

• După anul 1948, odată cu interzicerea cultului greco-catolic, lăcașul a intrat sub administrarea Bisericii Ortodoxe.
  • După anul 1990 când Biserica Română Unită a fost repusă în drepturi, comunitatea greco-catolică s-a văzut nevoită să construiască o nouă biserică. Aceasta poartă hramul ”Nașterea Maicii Domnului” și a fost ridicată între anii 1998-2019, dar din cauza contextului pandemic în care ne-am aflat, sfințirea bisericii s-a amânat până la data de 12 septembrie 2021.
  • Icoanele de pe iconostas și registrul apostolilor aparțin vechiului iconostas al bisericii greco-catolice din parohia Bălcaciu. În Sfânta Masa a Altarului au fost așezate moaștele Fericiților Episcopi Martiri ai Bisericii Greco-Catolice, Vasile Aftenie, Ioan Bălan și Iuliu Hossu.
  • La ridicarea și finalizarea lucrărilor acestei biserici au contribuit Mitropolia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, împreună cu organizațiile catolice „Renovabis”,  „Kirche in Not”, „Missio pro Europa”, Consiliul Județean Alba, familia Liviu și Claudiu Necșulescu, Primăria comunei Jidvei, primar Alin Trif, precum și bunii credincioși ai acestei parohii.
  • Sursa: bisericaromanaunita.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime