Parohia Greco-Catolică Uivar, Timiş

• Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Sfântul Iosif”:

Prea Sfinţia Sa Episcop Alexandru Mesian, Episcop de Lugoj, în mijlocul
credincioşilor din Parohia Greco-Catolică Uivar, cu ocazia sfinţirii noului lăcaş de cult.

• În comuna Uivar nu a existat parohie greco-catolică înainte de 1948.
  • De-a lungul vremii în localitate s-au stabilit familii de greco-catolici venite din Ardeal, care au frecventat biserica romano-catolică, datorită faptului că Biserica Greco-Catolică din România era scoasă în afara legii.
  • Parohia a fost înfiinţată după anul 1990.
  • Prin bunăvoinţa Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara în special a ES Sebastian Kräuter şi ulterior a ES Martin Roos, Sfânta Liturghie se celebrează în biserica romano-catolică.
  • De mai bine de 20 de ani cel care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea unită din Uivar în rit bizantin, a fost pr. prot. on. Mihai Vereş, capelan al Sfântului Părinte. Din motive de sănătate şi de vârstă, Părintele Mihai s-a pensionat şi a cerut retragerea din funcţia de paroh al comunităţii din Uivar.
  • Prea Sfinţitul Alexandru a numit în toamna anului 2012 un nou lucrător în Via Domnului pentru această comunitate pe pr. Mircea Ioan Romocea cu numele de călugăr Ieronim, fost superior al comunităţii Ordinului Bazilian.
  • Cu aprobarea Sfântului Scaun pr. Romocea a fost încardinat în Eparhia de Lugoj dorind să-l slujească în continuare pe Dumnezeu ca preot paroh.
  • Părintele Mihai Vereş nu s-a retras total din activitatea preoţească ci s-a stabilit în localitatea Radna fiind în continuare la dispoziţia nevoilor pastorale din zonă.
  • Sursa: bru.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hram: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei Aici se celebrează serviciile religioase ale parohiei Prislop. Mănăstire de călugări