A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Vermeş, Caraş-Severin

• Hram: Înălţarea Domnului
  • Adresa bisericii: Vermeş, cod poştal 327425
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Biserica greco-catolică Vermeş, Caraş-Severin

Evenimente:

• După căderea comunismului şi repunerea în libertate a cultului greco-catolic din România, datorită relaţiilor de frăţietate între Mitropolia Banatului şi Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, şi datorită generozității binecunoscute a Î.P.S.S. Dr. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului de Pie Memorie, s-a putut redeschide şi această parohie ca multe altele din Banat prin retrocedarea pe cale amiabilă a bisericii.
  • Parohia a fost reactivată în anul 1995. Primul preot care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea unită din Vermeş, a fost pr. Gavril Timiş, actualul paroh, la 20 de ani în parohia Vermeş.
  • sursa: www.bru.ro
  • Alte şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 3 aprilie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.