A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Vermeş, Caraş-Severin

• Hram: Înălţarea Domnului
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.30 / luni-sâmbătă: 8.00

Biserica ”Înălţarea Domnului”:

Biserica greco-catolică Vermeş, Caraş-Severin

• Duminică şi sărbători:
    • 10.00 - Rozariul
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):

• După căderea comunismului şi repunerea în libertate a cultului greco-catolic din România, datorită relaţiilor de frăţietate între Mitropolia Banatului şi Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, şi datorită generozității binecunoscute a Î.P.S.S. Dr. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului de Pie Memorie, s-a putut redeschide şi această parohie ca multe altele din Banat prin retrocedarea pe cale amiabilă a bisericii.
  • Parohia a fost reactivată în anul 1995. Primul preot care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea unită din Vermeş, a fost pr. Gavril Timiş, actualul paroh, la 20 de ani în parohia Vermeş.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.