A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Surducu Mare, Caraş-Severin

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Capela ”Naşterea Maicii Domnului”:

Capela greco-catolică Surducu Mare, Caraş-Severin

• După căderea comunismului şi repunerea în libertate a cultului greco-catolic din România, datorită relaţiilor de frăţietate între Mitropolia Banatului şi Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, şi datorită generozității binecunoscute a Î.P.S.S. Dr. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, s-a putut redeschide şi această parohie ca multe altele din Banat prin retrocedarea pe cale amiabilă a bisericii.
  • Parohia a fost reactivată în anul 1993. Primul preot care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea unită din Surducu Mare, a fost pr. Ilie Marian Ştefănescu.
  • Între anii 1996-1999 paroh al comunităţii a fost pr. Silviu Bindea, iar între anii 1999-2005, pr. Alin Taichiş.
  • Din anul 2005, paroh este pr. Leon Posteucă.
  • În anul 2006 statul român prin comisia specială de retrocedare a bunurilor imobile, a retrocedat casa parohială.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.