Parohia Greco-Catolică Surducu Mare, Caraş-Severin

• Hram: Naşterea Maicii Domnului
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Capela ”Naşterea Maicii Domnului”:

Capela greco-catolică Surducu Mare, Caraş-Severin

• După căderea comunismului şi repunerea în libertate a cultului greco-catolic din România, datorită relaţiilor de frăţietate între Mitropolia Banatului şi Episcopia Greco-Catolică de Lugoj, şi datorită generozității binecunoscute a Î.P.S.S. Dr. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, s-a putut redeschide şi această parohie ca multe altele din Banat prin retrocedarea pe cale amiabilă a bisericii.
  • Parohia a fost reactivată în anul 1993. Primul preot care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea unită din Surducu Mare, a fost pr. Ilie Marian Ştefănescu.
  • Între anii 1996-1999 paroh al comunităţii a fost pr. Silviu Bindea, iar între anii 1999-2005, pr. Alin Taichiş.
  • Din anul 2005, paroh este pr. Leon Posteucă.
  • În anul 2006 statul român prin comisia specială de retrocedare a bunurilor imobile, a retrocedat casa parohială.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit