Parohia Greco-Catolică Păucineşti, Hunedoara

• PAROHIE INACTIVĂ. Aici găsiţi ultimele informaţii înainte de a deveni inactivă.

Transmisiune în direct (LIVE):

Capela ”Coborârea Spiritului Sfânt”:

Capela greco-catolică Păucineşti, Hunedoara

• În anul 2007 Comisia Specială de Retrocedare a unor bunuri imobile care au aparţinut Cultelor religioase din România a retrocedat Bisericii Române Unite şi Episcopiei de Lugoj clădirea fostei şcoli confesionale din Păucineşti.
  • În această clădire s-a amenajat noua capelă greco-catolică, sfinţirea ei având loc la 24 decembrie 2009. Cel care s-a ocupat de lucrările de restaurare şi modernizare a fost părintele Prot. On. Dorin Tiberiu Szilveszter, paroh la Bărbăteni şi administrator parohial al parohiei Păucineşti, care de altfel a şi reactivat această parohie.
  • Din data de 8 decembrie 2019, părintele Dorin Tiberiu Szilveszter nu mai activează în această parohie.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro şi pr. Dorin Tiberiu Szilveszter

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877