A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Păucineşti, Hunedoara

• Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.00

Capela ”Coborârea Spiritului Sfânt”:

Capela greco-catolică Păucineşti, Hunedoara

• Duminică şi sărbători:

• În anul 2007 Comisia Specială de Retrocedare a unor bunuri imobile care au aparţinut Cultelor religioase din România a retrocedat Bisericii Române Unite şi Episcopiei de Lugoj clădirea fostei şcoli confesionale din Păucineşti.
  • În această clădire s-a amenajat noua capelă greco-catolică, sfinţirea ei având loc la 24 decembrie 2009. Cel care s-a ocupat de lucrările de restaurare şi modernizare a fost Părintele Prot. On. Dorin Szilveszter, paroh la Bărbăteni şi administrator parohial al parohiei Păucineşti, care de altfel a şi reactivat această parohie.
  • Sursa: www.bru.ro
  • 30 august 2012 - Vizită pastorală a Prea Sfinţitului Alexandru în parohia Păucineşti (bru.ro)

Un comentariu:

1. Mulţumim părintelui Dorin Tiberiu Szilveszter pentru acordul datelor personale (nr. telefon) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.