A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Păucineşti, Hunedoara

• PAROHIE INACTIVĂ
  • Mai jos găsiţi ultimele informaţii înainte de a deveni inactivă.
  • Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Capela ”Coborârea Spiritului Sfânt”:

Capela greco-catolică Păucineşti, Hunedoara

• În anul 2007 Comisia Specială de Retrocedare a unor bunuri imobile care au aparţinut Cultelor religioase din România a retrocedat Bisericii Române Unite şi Episcopiei de Lugoj clădirea fostei şcoli confesionale din Păucineşti.
  • În această clădire s-a amenajat noua capelă greco-catolică, sfinţirea ei având loc la 24 decembrie 2009. Cel care s-a ocupat de lucrările de restaurare şi modernizare a fost părintele Prot. On. Dorin Tiberiu Szilveszter, paroh la Bărbăteni şi administrator parohial al parohiei Păucineşti, care de altfel a şi reactivat această parohie.
  • Din data de 8 decembrie 2019, părintele Dorin Tiberiu Szilveszter nu mai activează în această parohie.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro şi pr. Dorin Tiberiu Szilveszter

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.