A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Păucineşti, Hunedoara

• Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
  • Adresa capelei: Păucineşti, cod poştal 337418
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Capela greco-catolică Păucineşti, Hunedoara

Evenimente:

• În anul 2007 Comisia Specială de Retrocedare a unor bunuri imobile care au aparţinut Cultelor religioase din România a retrocedat Bisericii Române Unite şi Episcopiei de Lugoj clădirea fostei şcoli confesionale.
  • În această clădire s-a amenajat noua capelă greco-catolică, sfinţirea ei având loc la 24 decembrie 2009. Cel care s-a ocupat de lucrările de restaurare şi modernizare a fost Părintele Prot. On. Dorin Szilveszter, paroh la Bărbăteni şi administrator parohial al parohiei Păucineşti, care de altfel a şi reactivat această parohie.
  • sursa: www.bru.ro
  • Alte şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 24 martie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.