A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş - Ș (SH) | T | Ţ - Ț (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Zădăreni, Arad

• Hram: Sfântul Ioan Botezătorul
  • Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.30 / luni-sâmbătă: 8.00

Biserica ”Sfântul Ioan Botezătorul”:

Biserica romano-catolică Zădăreni, Arad, unde se celebrează şi serviciile religioase greco-catolice.

• Duminică şi sărbători:
  • În ajunul fiecărei zile de sărbătoare:
    • Acatistul Sărbătorii precum şi Vecernia zilei respective
  • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):

• În timpul regimului comunist, datorită grelelor încercări la care au fost supuşi, marea majoritate a locuitorilor şvabi din Zădăreni au emigrat în Germania, stabilindu-se în diferite oraşe şi localităţi de pe cuprinsul ţării.
  • Localitatea Zădăreni a fost treptat colonizată, o parte din cei proveniţi din zona Ardealului fiind de confesiune greco-catolică.
  • În anul 2001, prin bunăvoinţa deosebită a Excelenţei Sale Martin Roos, Episcopul romano-catolic de Timişoara, au fost puse la dispoziţia Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj biserica (pentru slujire alternativă, la ore diferite) şi casa parohială, ca locuinţă a preotului stabilit aici.
  • În anul 2004, în luna iunie, Excelenţa Sa Reverendissimă Alexandru Mesian, Episcop greco-catolic de Lugoj, a făcut prima vizită canonică la Zădăreni, ocazie cu care a cunoscut credincioşii parohiei.
  • Sursa: www.bru.ro

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.