A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Zădăreni, Arad

• Hram: Sfântul Ioan Botezătorul
  • Adresa bisericii romano-catolice: Strada Mare nr. 120, Zădăreni, cod poştal 317130
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Biserica romano-catolică Zădăreni, Arad, unde se celebrează şi serviciile religioase greco-catolice.

Evenimente:

• În timpul regimului comunist, datorită grelelor încercări la care au fost supuşi, marea majoritate a locuitorilor şvabi din Zădăreni au emigrat în Germania, stabilindu-se în diferite oraşe şi localităţi de pe cuprinsul ţării.
  • Localitatea Zădăreni a fost treptat colonizată, o parte din cei proveniţi din zona Ardealului fiind de confesiune greco-catolică.
  • În anul 2001, prin bunăvoinţa deosebită a Excelenţei Sale Martin Roos, Episcopul romano-catolic de Timişoara, au fost puse la dispoziţia Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj biserica (pentru slujire alternativă, la ore diferite) şi casa parohială, ca locuinţă a preotului stabilit aici.
  • În anul 2004, în luna iunie, Excelenţa Sa Reverendissimă Alexandru Mesian, Episcop greco-catolic de Lugoj, a făcut prima vizită canonică la Zădăreni, ocazie cu care a cunoscut credincioşii parohiei.
  • Astăzi în comună există o frumoasă comunitate greco-catolică aflată într-un continuu proces de formare.
  • sursa: www.bru.ro
  • Alte şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 3 aprilie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi o corectăm. Mulţumim.