Parohia Greco-Catolică Zădăreni, Arad

• Hram: Sfântul Ioan Botezătorul

• Duminică şi sărbători:
    • În ajunul fiecărei zile de sărbătoare: Acatistul Sărbătorii precum şi Vecernia zilei respective
    • Luni-sâmbătă (zile lucrătoare):

Biserica ”Sfântul Ioan Botezătorul”:

Biserica romano-catolică Zădăreni, Arad, unde se celebrează şi serviciile religioase greco-catolice.

• În timpul regimului comunist, datorită grelelor încercări la care au fost supuşi, marea majoritate a locuitorilor şvabi din Zădăreni au emigrat în Germania, stabilindu-se în diferite oraşe şi localităţi de pe cuprinsul ţării.
      • Localitatea Zădăreni a fost treptat colonizată, o parte din cei proveniţi din zona Ardealului fiind de confesiune greco-catolică.
      • În anul 2001, prin bunăvoinţa deosebită a Excelenţei Sale Martin Roos, Episcopul romano-catolic de Timişoara, au fost puse la dispoziţia Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj biserica (pentru slujire alternativă, la ore diferite) şi casa parohială, ca locuinţă a preotului stabilit aici.
      • În anul 2004, în luna iunie, Excelenţa Sa Reverendissimă Alexandru Mesian, Episcop greco-catolic de Lugoj, a făcut prima vizită canonică la Zădăreni, ocazie cu care a cunoscut credincioşii parohiei.
      • Sursa: www.bru.ro

1. Mulţumim părintelui Florin Petrovan pentru informaţii, fotografii şi materialele video.

RăspundețiȘtergere