Parohia Greco-Catolică Pecica, Arad

• Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”:

Biserica greco-catolică Pecica, Arad

• Parohia Greco-Catolică din Pecica a luat fiinţă în anul 1923. Până în anul 1948 serviciile religioase s-au săvârşit într-o capelă.
  • Între 1948 şi 1989 Biserica Greco-Catolică Română a fost suprimată şi interzisă cât timp puterea comunistă a guvernat România prin dictatură, preoţii şi episcopii au fost încarceraţi şi omorâţi în închisori, iar bunurile materiale confiscate de către stat.
  • După trei ani de la căderea comunismului în România, parohia Pecica a fost reactivată în anul 1993. Slujbele religioase s-au ținut în diferite locuri improvizate, iar administrarea parohiei s-a făcut succesiv de mai mulți preoți: pr. Valeriu Coprean de pie memorie, pr. Radu Farcaş şi Nistor Chişbora, prelaţi papali, pr. Vasile Lupşac, iar din februarie 1999, pr. Miron Jarca.
  • La 5 aprilie 2001 s-a cumpărat un imobil de 421mp. Pe acest teren s-a construit noua biserică parohială.
  • Piatra de temelie a acestei biserici cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” a fost sfinţită de P.S. Alexandru Mesian la data de 24 iulie 2005, iar sfinţirea bisericii a avut loc la 11 noiembrie 2007.
  • Sursa: www.bru.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca