A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Pecica, Arad

• Hram: Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel
  • Adresa bisericii: Strada 2 nr. 38 (lângă Momac), Pecica, cod poştal 317235
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Biserica greco-catolică Pecica, Arad

Evenimente:

• Parohia Greco-Catolică din Pecica a luat fiinţă în anul 1923. Până în anul 1948 serviciile religioase s-au săvârşit într-o capelă.
  • Între 1948 şi 1989 Biserica Greco-Catolică Română a fost suprimată şi interzisă cât timp puterea comunistă a guvernat România prin dictatură, preoţii şi episcopii au fost încarceraţi şi omorâţi în închisori, iar bunurile materiale confiscate de către stat.
  • După trei ani de la căderea comunismului în România, parohia Pecica a fost reactivată în anul 1993. Slujbele religioase s-au ținut în diferite locuri improvizate, iar administrarea parohiei s-a făcut succesiv de mai mulți preoți: pr. Valeriu Coprean de pie memorie, pr. Radu Farcaş şi Nistor Chişbora, prelaţi papali, pr. Vasile Lupşac, iar din februarie 1999, pr. Miron Jarca.
  • La 5 aprilie 2001 s-a cumpărat un imobil de 421mp. Pe acest teren s-a construit noua biserică parohială.
  • Piatra de temelie a acestei biserici cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” a fost sfinţită de P.S. Alexandru Mesian la data de 24 iulie 2005, iar sfinţirea bisericii a avut loc la 11 noiembrie 2007.
  • sursa: www.bru.ro
  • Şematisme (anuare) greco-catolice ale Bisericii Române Unite

Ultima actualizare:

• 24 martie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.