Viziunea lui Dumnezeu

După Scriptură, cei cu inima curată vor vedea pe Dumnezeu: «Fericiţi cei cu inima curată, căci ei vor vedea pe Dumnezeu» (Mt, 5,8); şi toţi cei desăvârşiţi prin har: «Dragii mei, acum suntem copii ai lui Dumnezeu, iar ce vom fi încă nu a fost arătat. Ştim că atunci când se va arăta, vom fi asemănători cu El, căci îl vom vedea aşa cum este» (1 In., 3,2).

Dumnezeu apare omului ajuns la perfecţiunea fiinţei sale, când, sfârşindu-şi curăţirea de păcate (trecând prin purgator, după moarte) e învrednicit de darul vederii Domnului, ajungând la sfinţenie - unii chiar pe pământ.

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei