Parohia Greco-Catolică Orţişoara, Timiş

• Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Preasfânta Treime”:

Biserica greco-catolică Orţişoara, Timiş

• În comuna Orţişoara nu a existat parohie greco-catolică înainte de 1948. De-a lungul vremii în localitate s-au stabilit familii de greco-catolici venite din Ardeal şi Maramureş, care au frecventat biserica romano-catolică, datorită faptului că Biserica Greco-Catolică din România era scoasă în afara legii.
  • Parohia a fost înfiinţată după anul 1990. Prin bunăvoinţa Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara în special a ES Sebastian Kräuter şi ulterior a ES Martin Roos, Sfânta Liturghie s-a celebrat în biserica romano-catolică.
  • În anul 1996, prin bunăvoinţa Mons. Heinrich Eudenbach de la Augsburg (Germania) s-a cumpărat o casă parohială, asigurându-i-se preotului paroh condiţiile necesare pentru a locui în mijlocul comunităţii. Primul preot care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea română-unită din Orţişoara, a fost pr. Daniel Sas, actualmente paroh la biserica „Sf. Ap. Petru şi Pavel” din Timişoara. Acesta este cel care a înființat Parohia Greco-Catolică Orțișoara.
  • În anul 2003, pr. Felician Kadar a fost instalat ca paroh al comunităţii din Orţişoara, stabilindu-se totodată în localitate.
  • În anul 2012, Primăria din Orţişoara a acordat un teren de 788 mp cu dare în folosinţă gratuită pe o perioadă de 49 de ani, pentru construirea noului locaş de cult.
  • Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, între anii 2012-2013 în localitatea Orțișoara a fost ridicată o nouă biserică greco-catolică.
  • Lucrările de construcţie ale bisericii au fost realizate de către firma Promptitudine SRL Lugoj condusă de D-l Madescu Ioan și Dumitru Ioan cu sprijinul financiar al Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj, Renovabis Germania,Episcopia de Mainz Germania, a Mons. Rene Bremont Franța, a Primăriei Comunei Orțișoara, din partea bunilor credincioși din Orțișoara.
  • În masa altarului au fost aşezate moaşte ale Sfântului Teodor, martir al credinței.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, www.bru.ro

Arhieparhia Majoră Greco-Catolică de Alba Iulia şi Făgăraş

Patron: Sfântul Spirit Adresa: Strada Petru Pavel Aron nr. 2, Blaj, judeţul Alba, cod poştal 515400

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Hram: Schimbarea la Faţă Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 8.30, 10.30 şi 18.00 / luni-vineri: 9.00 şi 18.00 / sâmbătă: 9.00

Şematism. Eparhia de Cluj-Gherla 1947. Partea a II-a: Seria districtelor vicariale şi protopopeşti

Varianta originală: în format PDF (sursa: Biblioteca Centrală Universitară "Lucian Blaga" Cluj-Napoca - www.bcucluj.ro)

Parohia Greco-Catolică (Ucraineană) Sighetu Marmaţiei (Sighet), Maramureş

Hram: Acoperământul Maicii Domnului - 14 octombrie (rit vechi) Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.00

Parohia Greco-Catolică Braşov I, Braşov

Hram: Sfântul Petru Sfânta Liturghie: duminică: 10.00, 12.00 (pentru copii şi tineri) / sărbători împărăteşti în timpul săptămânii: 10.00, 18.00 / sărbători ale sfinţilor în timpul săptămânii: 8.30, 18.00 / luni-sâmbătă: 8.30, 18.00 (excepţie în prima miercuri din lună, ora 18.00 - Sfântul Maslu în loc de Sfânta Liturghie)

Parohia Greco-Catolică Timişoara VI, Timiş

Hram: Buna Vestire Sfânta Liturghie: duminică şi sărbători: 10.00 / luni-sâmbătă: 8.30 / prima vineri din lună: 10.00

Misiunea Greco-Catolică ”Sf. Ioan Botezătorul” Tustin, California, SUA

Nume oficial: St. John the Baptist Romanian Catholic Mission Sfânta Liturghie: duminică: 10:00 a.m.

Parohia Greco-Catolică Română Dearborn, SUA

Nume oficial: St. Mary Romanian Catholic Church Sfânta Liturghie: duminică: 10:30 a.m.

Parohia Greco-Catolică din Carei I, Satu Mare

Hram: Sfântul Apostol Andrei Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae Sfânta Liturghie: duminică: 8.00, 10.00, 12.00 - pentru copii (în vacanţele şcolare nu se celebrează), 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / sărbători peste săptămână: 8.00, 10.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară) / luni-sâmbătă: 8.00, 17.00 (ora de iarnă), 18.00 (ora de vară)