Parohia Greco-Catolică Orţişoara, Timiş

• Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Biserica ”Preasfânta Treime”:

Biserica greco-catolică Orţişoara, Timiş

• În comuna Orţişoara nu a existat parohie greco-catolică înainte de 1948. De-a lungul vremii în localitate s-au stabilit familii de greco-catolici venite din Ardeal şi Maramureş, care au frecventat biserica romano-catolică, datorită faptului că Biserica Greco-Catolică din România era scoasă în afara legii.
  • Parohia a fost înfiinţată după anul 1990. Prin bunăvoinţa Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara în special a ES Sebastian Kräuter şi ulterior a ES Martin Roos, Sfânta Liturghie s-a celebrat în biserica romano-catolică.
  • În anul 1996, prin bunăvoinţa Mons. Heinrich Eudenbach de la Augsburg (Germania) s-a cumpărat o casă parohială, asigurându-i-se preotului paroh condiţiile necesare pentru a locui în mijlocul comunităţii. Primul preot care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea română-unită din Orţişoara, a fost pr. Daniel Sas, actualmente paroh la biserica „Sf. Ap. Petru şi Pavel” din Timişoara. Acesta este cel care a înființat Parohia Greco-Catolică Orțișoara.
  • În anul 2003, pr. Felician Kadar a fost instalat ca paroh al comunităţii din Orţişoara, stabilindu-se totodată în localitate.
  • În anul 2012, Primăria din Orţişoara a acordat un teren de 788 mp cu dare în folosinţă gratuită pe o perioadă de 49 de ani, pentru construirea noului locaş de cult.
  • Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, între anii 2012-2013 în localitatea Orțișoara a fost ridicată o nouă biserică greco-catolică.
  • Lucrările de construcţie ale bisericii au fost realizate de către firma Promptitudine SRL Lugoj condusă de D-l Madescu Ioan și Dumitru Ioan cu sprijinul financiar al Episcopiei Greco-Catolice de Lugoj, Renovabis Germania,Episcopia de Mainz Germania, a Mons. Rene Bremont Franța, a Primăriei Comunei Orțișoara, din partea bunilor credincioși din Orțișoara.
  • În masa altarului au fost aşezate moaşte ale Sfântului Teodor, martir al credinței.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, www.bru.ro

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime