A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Parohia Greco-Catolică Dumbrăviţa, Timiş

• Hramuri: Preasfânta Treime şi Naşterea Maicii Domnului
  • Adresa bisericii romano-catolice ”Sfânta Maria, Regina Rozariului”: Str. Kos Karoly Nr. 14, Dumbrăviţa, cod poştal 307160
  • Biserica în construcţie va avea hramurile ”Preasfânta Treime” şi ”Naşterea Maicii Domnului”.
  • Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic
Biserica romano-catolică Dumbrăviţa, Timiş, unde se celebrează şi serviciile religioase greco-catolice.

Evenimente:

• În comuna Dumbrăviţa nu a existat parohie greco-catolică înainte de anul 1948.
  • De-a lungul vremii, în localitate s-au stabilit familii de greco-catolici venite din Ardeal, care au frecventat biserica romano-catolică, datorită faptului că Biserica Greco-Catolică din România era scoasă în afara legii.
  • Parohia a fost înfiinţată la 25 ianuarie 2007. În acelaşi an a fost numit pentru această parohie pr. Remus Dobra. Ulterior, un binefăcător din Dumbrăviţa a donat un teren de 1600 mp pentru construirea noului locaș de cult.
  • sursa: www.catholica.ro

Ultima actualizare:

• 19 aprilie 2018

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Doriţi să actualizaţi datele unei instituţii sau programul liturgic? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.