Parohia Greco-Catolică din Covaci, Timiş

• Hram: Sfântul Andrei

Biserica ”Sfântul Apostol Andrei”:

Biserica romano-catolică din Covaci, Timiş, unde se celebrează serviciile religioase greco-catolice.

• În comuna Covaci nu a existat parohie greco-catolică înainte de 1948.
  • De-a lungul vremii, în localitate s-au stabilit familii de greco-catolici venite din Ardeal, care au frecventat biserica romano-catolică, datorită faptului că Biserica Greco-Catolică din România era scoasă în afara legii.
  • Parohia a fost înfiinţată în anul 1992.
  • Prin bunăvoinţa Episcopiei Romano-Catolice de Timişoara a Excelenţei Sale Martin Roos, în fiecare duminică şi sărbătoare se săvârşeşte Sfânta Liturghie în biserica romano-catolică.
  • Prima vizită a PS Alexandru Mesian în această parohie a avut loc în anul 1994.
  • Primul preot care a asigurat serviciile religioase pentru comunitatea unită din Covaci în rit bizantin, pentru credincioşii greco-catolici a fost pr. Ioan Chişărău.
  • În anul 2008 a fost numit pentru această parohie pr. Pavel Gheorghe.
  • Sursa: Raimondo-Mario Rupp, bru.ro