Escatologie

Învăţătură despre scopurile ultime - despre cele ce se vor întâmpla la sfârşitul timpurilor.

Este o privire spre viitor care în ochii credinţei, este deja prezent prin Hristos Mântuitorul, mort şi înviat, care va veni la sfârşitul lumii ca Judecător.

Ceea ce se va întâmpla la sfârşit este deja început acum în timpul prezent care este luminat de timpul din urmă, când totul se va transforma prin puterea lui Dumnezeu: «Iată că vă spun o taină: Nu toţi vom adormi, dar toţi vom fi schimbaţi, într’o clipă, într’o clipire de ochi, la trâmbiţa din urmă. Căci trâmbiţa va suna, iar cei morţi vor învia nepieritori, pe când noi vom fi schimbaţi» (1 Cor., 15,51-53).

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei