Conciliu

Reuniune compusă de episcopi, dirijată de Papă sau delegatul său, ţinută pentru a discuta chestiuni importante de ale credinţei.

Îndeosebi sunt cunoscute Conciliile ecumenice unde s’au luat hotârâri pentru întreaga Biserică, privitor la adevărurile de credinţă, negate de eretici, sau privitor la lămurirea lor într’o formă mai de’nţeles pentru epoca respectivă.

Istoria Bisericii cunoaşte 21 de Concilii: ultimul, Vatican II (1962-65), unde s’a discutat despre situaţia Bisericii în lumea modernă, hotărându-se anumite reforme, pentru ca mesajul evanghelic să fie mai bine înţeles de oamenii timpului nostru - şi astfel primit ca normă de viaţă.

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei