Parohia Greco-Catolică Română Motril, Spania

• Hram: -
  • Sfânta Liturghie: duminică: 12.00

Biserica ”Nuestra Señora de la Cabeza”:

Biserica ”Nuestra Señora de la Cabeza” Motril, Spania

• Duminică:
    • 11.45 - Sfânta Spovadă (mărturisire)

• Duminică:
    • 13.30 - Cateheză

• La cererea unui grup de credincioşi români uniţi din localitatea Castell de Ferro, Provincia de Granada, Spania, în ianuarie 2002 este trimis preotul Constantin Sorin Catrinescu, cu acordul Mitropoliei Române Unite cu Roma de Alba Iulia şi Făgăraş şi al Arhidiecezei Romano-Catolice de Granada.
  • În acelaşi an se deschid două parohii, în Castell de Ferro şi în Motril.
  • Castell de Ferro este o localitate de 3.000 de persoane situată la malul Mării Mediterane, cam la 120 de km de capitala provinciei, Granada. Comunitatea românească este formată din aproximativ 600 de persoane care sunt stabiliţi aici, iar în anumite perioade a crescut până la aproape 1.000 de oameni.
  • Ocupaţia principală este agricultura din sere, iar majoritatea românilor provin din judeţul Bistriţa-Năsăud, mai exact din localităţile Căianu Mare şi Căianu Mic, dar sunt prezenţi, într-un număr mai mic, oameni atât din Moldova cât şi din sudul României.
  • Motrilul este un frumos orăşel cu 56.000 de locuitori, iar comunitatea românească numără peste 1.000 de persoane, care sunt stabiliţi aici. Oraşul este situat pe malul mării şi se bucură de o climă subtropicală.
  • Din 2006, Arhiepiscolul de Granada a chemat preotul greco-catolic român în Granada, unde s-a întemeiat o parohie pentru românii din zonă.
  • Sursa: http://bisericaromaneascagranada-sorin.blogspot.ro/

Parohia Greco-Catolică din Cluj I - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Mănăstirea Greco-Catolică Prislop, Maramureş

Hram: Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Andrei Aici se celebrează serviciile religioase ale parohiei Prislop. Mănăstire de călugări