Parohia Greco-Catolică Română Granada (Andalucía), Spania

Hram: Botezul Domnului

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
    • 11.00 - Spovezi (mărturisiri)
  • Sâmbătă:
    • 10.30-13.30 sau după-amiază, la cerere - Botezuri, cununii religioase etc.

• Luni:
    • 9.00-13.00 - Pastoraţie şi vizită în închisoarea din Albolote, Granada
  • Marţi:
    • 16.00-20.00 - Pastoraţie şi vizită în închisoarea din Albolote, Granada
  • Miercuri-joi:
    • 9.00-13.00 - Pastoraţie şi vizită în închisoarea din Albolote, Granada
  • Sâmbătă:
    • 9.00-14.00 - Pastoraţie şi vizită în închisoarea din Albolote, Granada

Capilla Nuestra Señora de la Misericordia:

Capela / Capilla Nuestra Señora de la Misericordia Granada, Spania

Centrul Penitenciar Albolote:

Penitenciarul din Albolote, Granada, Spania,
unde preotul român greco-catolic face pastoraţie.

• La cererea unui grup de credincioşi români uniţi din localitatea Castell de Ferro, Provincia de Granada, Spania, în ianuarie 2002 este trimis preotul Constantin Sorin Catrinescu, cu acordul Mitropoliei Române Unite cu Roma de Alba Iulia şi Făgăraş şi al Arhidiecezei Romano-Catolice de Granada.
  • În acelaşi an se deschid două parohii, în Castell de Ferro şi în Motril.
  • Castell de Ferro este o localitate de 3.000 de persoane situată la malul Mării Mediterane, cam la 120 de km de capitala provinciei, Granada. Comunitatea românească este formată din aproximativ 600 de persoane care sunt stabiliţi aici, iar în anumite perioade a crescut până la aproape 1.000 de oameni.
  • Ocupaţia principală este agricultura din sere, iar majoritatea românilor provin din judeţul Bistriţa-Năsăud, mai exact din localităţile Căianu Mare şi Căianu Mic, dar sunt prezenţi, într-un număr mai mic, oameni atât din Moldova cât şi din sudul României.
  • Motrilul este un frumos orăşel cu 56.000 de locuitori, iar comunitatea românească numără peste 1.000 de persoane, care sunt stabiliţi aici. Oraşul este situat pe malul mării şi se bucură de o climă subtropicală.
  • Din 2006, Arhiepiscolul de Granada a chemat preotul greco-catolic român în Granada, unde s-a întemeiat o parohie pentru românii din zonă.
  • Din 2009 Pr. Sorin Catrinescu a fost numit Capelan al închisorii din Albolote, Granada.
  • Sursa: http://bisericaromaneascagranada-sorin.blogspot.ro/

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

Şematismul veneratului cler al Arhidiecesei Metropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pre anul Domnului 1900

Sursa: Biblioteca Filialei Cluj-Napoca a Academiei Române - biblio.acad-cluj.ro

Şematismul veneratului cler al Diecezei Româneşti Greco-Catolice a Lugojului pe anul Domnului 1877

Mănăstirea Greco-Catolică Visuia, Bistriţa-Năsăud

Hram: Naşterea Maicii Domnului

Şematismul clerului Arhidiecezei Mitropolitane Greco-Catolice Române de Alba-Iulia şi Făgăraş pe anul 1929

Filia Greco-Catolică Govăjdia, Hunedoara

Hram: -

Şematismul veneratului cler al Diecezei Greco-Catolice de Oradea-Mare pe anul 1909 (în limba latină)