Parohia Greco-Catolică Română Castell de Ferro, Spania

Hram: Coborârea Sfântului Spirit

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători:
    • 9.00 - Sfânta Spovadă (mărturisire)
  • Sâmbătă:
    • 16.00-19.30 - Alte Taine (botezuri, cununii etc.)

Biserica ”Nuestra Señora del Carmen”:

Biserica ”Nuestra Señora del Carmen”
Castell de Ferro, Spania

• La cererea unui grup de credincioşi români uniţi din localitatea Castell de Ferro, Provincia de Granada, Spania, în ianuarie 2002 este trimis preotul Constantin Sorin Catrinescu, cu acordul Mitropoliei Române Unite cu Roma de Alba Iulia şi Făgăraş şi al Arhidiecezei Romano-Catolice de Granada.
  • În acelaşi an se deschid două parohii, în Castell de Ferro şi în Motril.
  • Castell de Ferro este o localitate de 3.000 de persoane situată la malul Mării Mediterane, cam la 120 de km de capitala provinciei, Granada. Comunitatea românească este formată din aproximativ 600 de persoane care sunt stabiliţi aici, iar în anumite perioade a crescut până la aproape 1.000 de oameni.
  • Ocupaţia principală este agricultura din sere, iar majoritatea românilor provin din judeţul Bistriţa-Năsăud, mai exact din localităţile Căianu Mare şi Căianu Mic, dar sunt prezenţi, într-un număr mai mic, oameni atât din Moldova cât şi din sudul României.
  • Motrilul este un frumos orăşel cu 56.000 de locuitori, iar comunitatea românească numără peste 1.000 de persoane, care sunt stabiliţi aici. Oraşul este situat pe malul mării şi se bucură de o climă subtropicală.
  • Din 2006, Arhiepiscolul de Granada a chemat preotul greco-catolic român în Granada, unde s-a întemeiat o parohie pentru românii din zonă.
  • Sursa: http://bisericaromaneascagranada-sorin.blogspot.ro/

Parohia Greco-Catolică Sânandrei (Sînandrei), Timiş

Hram: Naşterea Maicii Domnului Sfânta Liturghie: nu ştim orarul liturgic

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Baia Mare - Sfântul Anton de Padova, Maramureş

Hram: Sfântul Anton de Padova Sfânta Liturghie: VARA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 18.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 18.00 / joi: 8.00 / vineri: 18.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 18.00 IARNA: duminică: 10.00 / sărbători civile nelucrătoare: 10.00 / sărbători civile lucrătoare: 10.00, 17.00 / luni: 8.00 / marţi-miercuri: 17.00 / joi: 8.00 / vineri: 17.00 / sâmbătă: 8.00 / prima vineri din lună: 8.00, 17.00

Parohia Greco-Catolică Oradea Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor

Hram: Sfântul Nicolae

Mănăstirea Greco-Catolică a Franciscanilor Minori Conventuali Oradea, Bihor

Hram: Maica Domnului În biserica mănăstirii se celebrează serviciile religioase ale parohiei Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani). Mănăstire de călugări

Mănăstirea Greco-Catolică a Surorilor Baziliene Baia Mare, Maramureş

Hram: Sfânta Maria Mănăstire de călugăriţe

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Andrei Mureşanu, Cluj-Napoca

Hram: Sfântul Iosif

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Grigorescu, Cluj-Napoca

Hram: Sfânta Fecioară Maria Sfânta Liturghie: duminică: 9.00, 11.00 şi 17.00 / sărbători în timpul săptămânii: 9.00 şi 17.00 / luni-sâmbătă: 8.00 şi 17.00

Parohia Greco-Catolică Română East Chicago, SUA

PAROHIE ÎNCHISĂ.  Aici găsiţi ultimele informaţii înainte de a fi închisă.

Parohia Greco-Catolică Oradea ”Adormirea Maicii Domnului” (Franciscani), Bihor

Hram: Adormirea Maicii Domnului