Mir

Unul din cele şapte sacramente, sau taine, care, imprimă ca şi taina preoţiei şi a botezului, o pecete ce nu se şterge, un caracter indelebil, de neşters.

Cel botezat, prin impunerea mâinilor, ungere cu untdelemn (ulei) sfinţit, primeşte sigilul darului sfântului Spirit, participă la charismele, la harurile dăruite învăţăceilor lui Hristos la Rusalii.

Harul primit face din fiecare botezat şi miruit un soldat a lui Hristos, pregătit pentru a înfrunta lumea şi uneltirile diavolului, şi mărturisi credinţa fără teamă, conştient de răspunderile ce le are ca şi creştin.

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei