Apocalips

Scriere ce dezvăluie lucruri înspăimântătoare viitoare viziuni - ce privesc sfârşitul lumii, evenimente mari, mistere dumnezeieşti privitor la om şi la destinul său.

Apocalipsul este ultima carte a Noului Testament, atribuit Sf. Ioan evanghelistul care l-a scris pe la sfârşitul sec. I, cuprinzând sub formă simbolică un mesaj profetic în legătură cu triumful Împărăţiei lui Dumnezeu şi manifestarea lui Isus Hristos, la sfârşitul timpurilor, când El va veni cu mărire să judece lumea şi pe fiecare om.

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei