Apariţii - vedenii

Fenomene sau experienţe prin care lucruri (obiecte) sau persoane invizibile ajung, cu toate că nu sunt perceptibile, la cunoştinţa omului.

Dumnezeu rămâne stăpân pe legile naturii create de El şi poate deci arăta ori manifesta realităţi care depăşesc experienţa făcută cu simţurile.

În vedenii, intră în joc, harul venit de la Dumnezeu printr’o iluminare lăuntrică şi facultăţile de pricepere ale omului, adică psihologia lui.

Biserica recomandă totdeauna prudenţă în orice apariţie, şi de aceea, cere dovezi pentru a proba intervenţia supranaturală a lui Dumnezeu.

<<< Înapoi la Abecedarul Credinţei