Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor din Sfânta şi Marea Vineri

Triodul

Sfânta şi marea Vineri

Tropar

CÂND măriţii Ucenici la spălarea cinei s’au luminat, atunci Iuda cel rău credincios, de iubirea de argint îmbolnăvindu-se, s’a întunecat, şi judecătorilor celor fărădelege pe Tine, Judecătorul cel drept, Te-a dat. Vezi, iubitorule de avuţii, pe cel ce pentru acestea spânzurare şi-a agonisit; fugi de sufletul nesăţios, care a îndrăznit unele ca acestea asupra Învăţătorului. Cel ce eşti cu toţi bun, Doamne, mărire Ție.

Condac

PE Cel ce pentru noi s’a răstignit, veniţi toţi, să-l lăudăm; că pe Acesta l-a văzut Maria pe lemn, şi a zis: Deşi suferi răstignire, Tu eşti Fiul şi Dumnezeul meu.