Misiunea Greco-Catolică Română Paris, Franţa

Nume oficial: Mission Greco-Catholique Roumaine - Paroisse Saint-Georges / Misiunea Greco-Catolică Română - Parohia ”Sfântul Gheorghe”

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică, sărbătorile de Crăciun, Anul Nou şi Bobotează:
    • 11.00 - Sfânta Liturghie (la Capela Surorilor ”Marie Réparatrice”)
  • Sărbători în timpul săptămânii:
    • 18.30 - Sfânta liturghie (la Capela Misiunii)

Capela ”Sfântul Gheorghe”:

Capela Misiunii Greco-Catolice Române Paris, Franţa

Capela Surorilor ”Marie Réparatrice”:

Capela Surorilor ”Marie Reparatrice” Paris, Franţa

• Misiunea Greco-Catolică Română din Paris îşi are sediul pe strada Ribera, în al 16 arrondissement din Paris, fiind fondată de părintele Gheorghe Surdu, care, după ce a studiat teologia la Blaj şi la Strasbourg, a fost numit în 1944 capelan al românilor greco-catolici. Ulterior, părintele Surdu a fondat în 1946 la Paris această "insulă românească liberă pe pământul ospitalier al Franţei”.
  • Înfiinţarea acestui aşezământ s-a bucurat de sprijinul preţios al autorităţilor catolice: Mons. Charles Lagier, Directorul General al Asociaţiei L’Oeuvre d'Orient, Episcopul Roger Beaussart, auxiliar al Arhiepiscopului de la Paris şi Cardinalul Eugene Tisserand, prefect al Congregaţiei pentru Bisericile Orientale de la Roma.
  • După înfiinţarea Misiunii, părintele fondator Gheorghe Surdu a plecat după scurt timp în România, unde, printr-un concurs tragic de circumstanţe, a fost oprit la graniţă, fiind acuzat de spionaj în favoarea Occidentului, condamnat şi încarcerat de două ori. Toate acestea întâmplându-se în epoca terorii comuniste, când Biserica Greco-Catolică din România era desfiinţată.
  • Părintele Surdu a revenit la Paris abia în anul 1991, fiind numit de Cardinalul Jean-Marie Lustiger pentru a păstori Misiunea, unde, după cum spunea el însuşi, "a aruncat un bob de grâu românesc, de credinţă şi speranţă".
  • La rolul iniţial de loc de primire, Misiunea Română de pe strada Ribera şi-a însuşit rolul de îndrumătoare spirituală a unei comunităţi care a început treptat să se stabilească şi să se integreze în Franţa.
  • Sfintele Liturghii duminicale se celebrează din anul 2005 la orele 11,00 în Capela Surorilor Marie Réparatrice, 31 rue Michel-Ange, 75016 PARIS (metrou Michel Ange Molitor, liniile 9-10), iar din anul 2019 în duminica a doua şi în duminica a patra din fiecare lună, la ora 09,00 în Capela Sainte Thérèse din BLANC MESNIL: 52, av. Danielle Casanova, 93150 LE BLANC MESNIL.
  • Astăzi, cu mai mult de 2000 de credincioşi în zona pariziană, Misiunea Greco-Catolică Română oferă imaginea unei Biserici tinere care se ridică din cenuşă. Diverse activităţi pastorale şi culturale, conferinţe şi expoziţii oferite publicului francez şi român, arată vitalitatea acestei comunităţi.
  • Misiunea Greco-Catolică Română se află sub jurisdicţia Ordinariatului pentru catolicii orientali din Franţa, actualul Arhiepiscop de Paris fiind Mons. Michel Aupetit, şi în deplină comuniune cu ierarhia Bisericii Greco-Catolice din România.
  • Sursa: Pr. Cristian Crişan

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

1. Mulţumim părintelui Cristian Crişan pentru informaţiile trimise.

RăspundețiȘtergere
  2. As fi interesata daca la Biserica se organizeaza concert de colinde de Craciun. Va multumesc daca i-mi puteti raspunde si cind si unde.
    Cu multumiri!

RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Deocamdata nu exista niciun anunt referitor la organizarea unui concert de colinde. Va rugam sa urmariti site-ul web si pagina de Facebook a Misiunii.

Ștergere

Parohia Greco-Catolică din Cluj - Centru Istoric, Cluj-Napoca

Parohia Greco-Catolică Blaj I, Alba

Hram: Sfânta Treime