A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | L | M | N | O | P | R | S | Ş (SH) | T | Ţ (TZ) | U | V | Z

Comunităţi din străinătate (în ordine alfabetică):

Misiunea Greco-Catolică Română Paris, Franţa

• Hram: Sfântul Gheorghe
  • Sfânta Liturghie: la Capela Surorilor ”Marie Réparatrice”: duminică, sărbătorile de Crăciun, Anul Nou şi Boboteaza: 11.00 / la Capela Misiunii: sărbători în timpul săptămânii: 18.30
  • Jurisdicţie: Ordinariatul pentru catolicii orientali din Franţa
  • Mission Greco-Catholique Roumaine - Paroisse Saint-Georges
  • Adresa: 38, rue Ribera, 75016 Paris, Île-de-France
  • Telefon / fax: 0033-01.45.27.22.59
  • E-mail: missionroumaine@gmail.com
  • Preot: Cristian Crişan
    • Telefon: -
  • Web: https://www.missionroumaine.fr/
  • Reţele sociale: Facebook
  • Bloguri: -
  • Pagini: -

Capela ”Sfântul Gheorghe”:

Capela Misiunii Greco-Catolice Române Paris, Franţa

Capela Surorilor ”Marie Réparatrice”:

Capela Surorilor ”Marie Reparatrice” Paris, Franţa

• Duminică, sărbătorile de Crăciun, Anul Nou şi Boboteaza:
    • 11.00 - Sfânta Liturghie (la Capela Surorilor ”Marie Réparatrice”)
  • Sărbători în timpul săptămânii:
    • 18.30 - Sfânta liturghie (la Capela Misiunii)

• Misiunea Greco-Catolică Română din Paris îşi are sediul pe strada Ribera, în al 16 arrondissement din Paris, fiind fondată de părintele Gheorghe Surdu, care, după ce a studiat teologia la Blaj şi la Strasbourg, a fost numit în 1944 capelan al românilor greco-catolici. Ulterior, părintele Surdu a fondat în 1946 la Paris această "insulă românească liberă pe pământul ospitalier al Franţei”.
  • Înfiinţarea acestui aşezământ s-a bucurat de sprijinul preţios al autorităţilor catolice: Mons. Charles Lagier, Directorul General al Asociaţiei L’Oeuvre d'Orient, Episcopul Roger Beaussart, auxiliar al Arhiepiscopului de la Paris şi Cardinalul Eugene Tisserand, prefect al Congregaţiei pentru Bisericile Orientale de la Roma.
  • După înfiinţarea Misiunii, părintele fondator Gheorghe Surdu a plecat după scurt timp în România, unde, printr-un concurs tragic de circumstanţe, a fost oprit la graniţă, fiind acuzat de spionaj în favoarea Occidentului, condamnat şi încarcerat de două ori. Toate acestea întâmplându-se în epoca terorii comuniste, când Biserica Greco-Catolică din România era desfiinţată.
  • Părintele Surdu a revenit la Paris abia în anul 1991, fiind numit de Cardinalul Jean-Marie Lustiger pentru a păstori Misiunea, unde, după cum spunea el însuşi, "a aruncat un bob de grâu românesc, de credinţă şi speranţă".
  • La rolul iniţial de loc de primire, Misiunea Română de pe strada Ribera şi-a însuşit rolul de îndrumătoare spirituală a unei comunităţi care a început treptat să se stabilească şi să se integreze în Franţa.
  • Sfintele Liturghii duminicale se celebrează din anul 2005 la orele 11,00 în Capela Surorilor Marie Réparatrice, 31 rue Michel-Ange, 75016 PARIS (metrou Michel Ange Molitor, liniile 9-10), iar din anul 2019 în duminica a doua şi în duminica a patra din fiecare lună, la ora 09,00 în Capela Sainte Thérèse din BLANC MESNIL: 52, av. Danielle Casanova, 93150 LE BLANC MESNIL.
  • Astăzi, cu mai mult de 2000 de credincioşi în zona pariziană, Misiunea Greco-Catolică Română oferă imaginea unei Biserici tinere care se ridică din cenuşă. Diverse activităţi pastorale şi culturale, conferinţe şi expoziţii oferite publicului francez şi român, arată vitalitatea acestei comunităţi.
  • Misiunea Greco-Catolică Română se află sub jurisdicţia Ordinariatului pentru catolicii orientali din Franţa, actualul Arhiepiscop de Paris fiind Mons. Michel Aupetit, şi în deplină comuniune cu ierarhia Bisericii Greco-Catolice din România.
  • Sursa: Pr. Cristian Crişan

Un comentariu:

Aţi găsit o greşeală pe acest site? Vă rugăm să ne anunţaţi şi corectăm. Vă mulţumim.