Parohia Greco-Catolică Română Graz, Austria

• Hram: Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan

Transmisiune în direct (LIVE):

• Duminică şi sărbători împărăteşti:

Biserica ”Vierzehn Nothelfer”:

Biserica ”Vierzehn Nothelfer” Graz, Austria

• Prima Sfântă Liturghie greco-catolică s-a celebrat la data de 4 mai 2008, în biserica universitară ”Maria Leech”, care găzduieşte comunitatea greco-catolică română.
  • Biserica ”Maria Leech” (fosta biserică a ordinului teuton) este cea mai veche din oraş, fiind construită în anul 1202. Acest edificiu religios este un exemplu al evoluţiei şi conservării stilurilor arhitectonice, în ea regăsindu-se stilurile romanic, gotic şi baroc. Pentru o bună funcţionare a comunităţii greco-catolice române, părinţii iezuiti au pus la dispoziţia comunităţii (atunci când necesităţile o cer), centrul ”John Ogilve”, care se află în apropierea bisericii.
  • Comunitatea din Graz este într-o permanentă creştere, majoritatea membrilor ei fiind persoane stabilite aici de mai mult timp, tineri la studii şi persoane care au găsit un loc de muncă în această regiune.
  • Sursa: Pr. Gheorghiţă Dobrică, bru.ro

Harta cu parohiile şi comunităţile din străinătate (diasporă):

Vizualizaţi harta mărită (pe tot ecranul)

1. Mulţumim părintelui Alexandru Dumitru Suciu pentru acordul datelor personale (telefon, e-mail) şi pentru informaţii.

RăspundețiȘtergere

Parohia Greco-Catolică Mănăstirea, Maramureş

Hram: Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril

Parohia Greco-Catolică Oradea - Catedrala ”Sfântul Nicolae”, Bihor