Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor la Sfânta Liturghie din Duminica Stâlpărilor

Triodul

Duminica Stâlpărilor

Tropar

ÎNVIEREA cea de obşte mai înainte de patima Ta adeverindu-o, din morţi pe Lazăr l-ai sculat, Hristoase Dumnezeule. Pentru aceasta, şi noi, ca pruncii, semnele biruinţei purtând, Ție biruitorului morţii strigăm: Osana celui dintru înălţime! Bine este cuvântat, cel ce vine întru numele Domnului.

Condac

BUCURIA tuturor, Hristos, adevărul, lumina, viaţa şi învierea lumii, celor de pe pământ s’a arătat cu a sa bunătate, şi s’a făcut chipul învierii, dând tuturor dumnezeească iertare.

Antifonul I

1. Iubit-am, că va auzi Domnul glasul rugăciunii mele. Cuprinsu-m’au durerile morţii: primejdiile iadului m’au aflat.
Pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, Mântuitorule, mântuieşte-ne pe noi.

2. Necaz şi durere am aflat: şi numele Domnului am chemat. Bine voi plăcea înaintea Domnului: în pământul celor vii.
Pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, Mântuitorule, mântuieşte-ne pe noi.
Mărire Tatălui, şi Fiului, şi sfântului Spirit, şi acum, şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin.

Antifonul II

1. Crezut-am, pentru aceea am grăit; iar eu m’am umilit foarte. Ce voi răsplăti Domnului, pentru toate cele ce mi-a dat mie?

2. Paharul mântuirii voi lua, şi numele Domnului voi chema. Rugăciunile mele Domnului voi da: înaintea a tot poporului.
Mărire Tatălui, şi Fiului, şi sfântului Spirit. Şi acum, şi pururea, şi în vecii vecilor. Amin.
Unule născut Fiule şi Cuvinte al lui Dumnezeu, cel ce eşti fără de moarte, şi ai primit pentru mântuirea noastră a Te întrupa din sfânta Născătoare de Dumnezeu şi pururea Fecioară Maria, neschimbat întrupându-te şi răstignindu-Te, Hristoase Dumnezeule, cu moartea pe moarte ai călcat, unul fiind din sfânta Treime, preamărit împreună cu Tatăl şi cu Spiritul Sfânt, mântuieşte-ne pe noi.

Antifonul III

1. Mărturisiţi-vă Domnului, că e bun, că în veac este mila lui.
Învierea cea de obşte mai înainte de patima Ta adeverindu-o, din morţi pe Lazăr l-ai sculat, Hristoase Dumnezeule. Pentru aceasta, şi noi, ca pruncii, semnele biruinţei purtând, Ție biruitorului morţii strigăm: Osana celui dintru înălţime! Bine este cuvântat, cel ce vine întru numele Domnului.

2. Zică dar casa lui Israil, că este bun, că în veac este mila lui.

3. Zică casa lui Aaron, că este bun, că în veac este mila lui.

La Intrat:

Bine este cuvântat, cel ce vine întru numele Domnului: Dumnezeu este Domnul, şi s’a arătat nouă. Mântuieşte-ne pe noi, Fiule al lui Dumnezeu, cel ce ai şezut pe mânzul asinei, pe noi care îţi cântăm Ție. Aliluia.
Bucuria tuturor, Hristos, adevărul, lumina, viaţa şi învierea lumii, celor de pe pământ s’a arătat cu a sa bunătate, şi s’a făcut chipul învierii, dând tuturor dumnezeiască iertare.

Apostol

Bine este cuvântat, cel ce vine întru numele Domnului: Mărturisiţi-vă Domnului, că e bun, că în veac este îndurarea Lui.

La citirea epistolei sfântului Apostol Pavel către Filipeni.

(IV, 4-9)

FRAŢILOR! Bucuraţi-vă pururea întru Domnul; iar zic, bucuraţi-vă. Blândeţile voastre să fie ştiute tuturor oamenilor. Domnul aproape este. De nimica să nu vă îngrijiţi, ci întru toate prin rugă şi rugăciune cu mulţumită cererile voastre să fie cunoscute la Dumnezeu; şi pacea lui Dumnezeu, care covârşeşte toată mintea, va păzi inimile voastre şi cugetele voastre în Hristos Isus. De altminterea, fraţii mei, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt iubite, câte sunt de bun nume, orice virtute şi orice laudă, acestea să le gândiţi. Cele ce aţi şi învăţat, şi aţi luat, şi aţi auzit, şi aţi văzut întru mine, acestea să le faceţi; şi Dumnezeul păcii va fi cu voi.

Evanghelie

(Ioan XII, 1-18)

MAI înainte de Paşti cu şase zile venit-a Isus în Betania, unde era Lazăr cel ce murise, pe care l-a înviat din morţi. Deci i-au făcut lui acolo cină, şi Marta slujea; iar Lazăr era unul din cei ce şedeau împreună cu dânsul. Iar Maria luând o litră cu mir de nard curat de mult preţ a uns picioarele lui Isus şi a şters cu părul său picioarele lui; iar casa s’a umplut de mirosul mirului. Deci a zis unul din învăţăceii lui, Iuda al lui Simon din Iscariot, care era, să-l vândă pe el: Pentru ce nu s’a vândut acest mir cu trei sute de dinari, şi să-i fi dat săracilor? Iar aceasta a zis-o, nu pentru că doar de săraci îi era grijă lui, ci pentru că era fur şi punga o avea, şi ce se punea într’însa, purta. Deci a zis Isus: Lasă-o pe dânsa; spre ziua îngropării mele a păzit-o aceasta. Că pe săraci pururea îi aveţi cu voi, iar pe Mine nu mă aveţi pururea. Deci a înţeles popor mult din Iudeea, că acolo este; şi au venit, nu pentru Isus numai, ci ca să vadă şi pe Lazăr, pe care-l înviase din morţi. Iar arhiereii s’au sfătuit, ca şi pe Lazăr să-l ucidă; căci mulţi pentru el mergeau din Iudei şi credeau în Isus. A doua zi popor mult, care venise la sărbătoare, auzind, că vine Isus în Ierusalim, au luat stâlpări de finic şi au ieşit întru întâmpinarea Lui şi strigau: Osana, bine e cuvântat, cel ce vine întru numele Domnului, împăratul lui Israil. Şi Isus aflând un mânz de asină a şezut pe el, cum este scris: Nu te teme, fata Sionului; iată împăratul tău vine şezând pe mânzul asinei. Iar acestea nu le-au cunoscut învăţăceii lui mai înainte; ci după ce s’a preamărit Isus atunci şi-au adus aminte, că acestea erau despre El scrise, şi acestea i le-au făcut Lui. Deci mărturisea poporul, care era cu el, când pe Lazăr l-a strigat din mormânt şi l-a sculat din morţi; pentru aceea l-a şi întâmpinat pe El poporul, că a auzit, că El făcuse această minune.

În loc de Cuvine-se cu adevărat:

DUMNEZEU e Domnul şi s’a arătat nouă; tocmiţi praznic, şi bucurându-ne, veniţi, cu ramuri de finic şi cu flori, să mărim pe Hristos, cântare strigând: Bine este cuvântat, cel ce vine întru numele Domnului, Mântuitorul nostru.