Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor la Sfânta Liturghie din 8 noiembrie

Mineiul

8 noiembrie - Arhanghelii Mihail şi Gavril şi celelalte Puteri cereşti

Tropar

MAI marilor Voievozi ai oştilor cereşti, rugămu-vă pe voi, noi nevrednicii, cu rugăciunile voastre să ne acoperiţi pe noi, sub acoperământul aripilor măririi voastre celei netrupeşti, păzindu-ne pe noi, cei ce cădem şi cu de-adinsul strigăm: Scăpaţi-ne din nevoi, ca nişte mai mari peste cetele Puterilor celor de sus.

Condac

MAI marilor Voievozi ai lui Dumnezeu, slujitori ai dumnezeieştii măriri, povăţuitori ai oamenilor, şi căpetenii ai celor Fărădetrup: ceea ce este de folos cereţi nouă, şi mare milă, ca nişte Arhangheli ai celor Fărădetrup.