Rânduiala cântărilor şi rugăciunilor la Sfânta Liturghie din 29 august

Mineiul

29 august - Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul

Tropar

POMENIREA dreptului cu laudă, iar ţie de ajuns îţi este mărturia Domnului, Mergătorule înainte: că te-ai arătat, întru adevăr, şi decât proorocii mai cinstit: că te-ai învrednicit a şi boteza în Iordan pe cel proorocit. De aceea, pentru adevăr nevoindu-te, cu bucurie bine ai vestit şi celor din iad pe Dumnezeu cel ce s’a arătat în trup, pe cel ce a ridicat păcatul lumii, şi ne-a dăruit nouă mila cea mare.

Condac

PREAMĂRITA tăiere a Înaintemergătorului, o orânduială oarecare dumnezeiască a fost: ca şi celor din iad să le vestească sosirea Mântuitorului. Să se tânguiască Irodiada, care a cerut ucidere fărădelege; că nu viaţa cea vie a lui Dumnezeu o a iubit, ci cea amăgitoare trecătoare.